Od tego roku rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie muszą spełniać tzw. warunkowość, w którą wchodzą normy dobrej kultury rolnej GAEC. Takich norm jest dziewięć, przy czym w tym roku rolników nie obowiązują norma 7 i częściowo norma 8.
Kiedy jest spełniona norma GAEC 7 w zakresie zmianowania upraw?
Obowiązki normy GAEC 7 obejmują zarówno zmianowanie upraw, jak i ich dywersyfikację.
Zmianowanie dotyczy każdej działki rolnej i polega na tym, aby na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych prowadzona była inna uprawa w plonie głównym w porównaniu z rokiem poprzednim oraz taka sama uprawa w plonie głównym nie mogła występować na danej działce rolnej dłużej niż 3 lata, chyba że rolnik uprawia na tych działkach rośliny wpływające pozytywnie na potencjał gleby, czyli bobowate, trawy i inne zielne rośliny pastewne, mieszanki bobowatych drobnonasiennych z trawami, uprawy wieloletnie lub ugoruje te grunty.
Ponadto obowiązek zmianowania upraw na każdej działce rolnej w taki sposób, aby na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych w gospodarstwie prowadzona była inna uprawa, uznaje się za spełniony w przypadku wprowadzenia po zbiorze plonu głównego uprawy wtórej, tj. międzyplonu ozimego lub międzyplonu ścierniskowego, lub przez wysiew wsiewki w roślinę uprawianą w plonie głównym.
Na czym ma polegać dywersyfikacja upraw w normie GAE 7?
Z kolei dywersyfikacja upraw polega na zastosowaniu na gruntach ornych co najmniej trzech różnych upraw, przy czym uprawa zajmująca największą powierzchnię nie może zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy zajmujące łącznie największą powierzchnię nie mogą zajmować więcej niż 90% gruntów ornych.
GAEC 7 będzie obowiązywać przy naborze wniosków na dopłaty bezpośrednie w 2024 roku
Komisja Europejska, przychylając się do oczekiwań rolników, wydała interpretację na temat tego, jak będzie się podchodzić do weryfikowania normy GAEC 7 w części dotyczącej zmianowania upraw od 2024 r. Spełnienie normy będzie odnoszone do 2023 r. jako roku wyjściowego.
Tak więc od 2024 r. ARiMR będzie weryfikowała:
-
czy na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych w gospodarstwie, w porównaniu z rokiem 2023, jest prowadzona inna uprawa w plonie głównym;
-
prowadzenie na powierzchni wszystkich gruntów ornych takiej samej uprawy nie dłużej niż przez 3 lata, począwszy od roku 2023 – oznacza to, że w 2026 r. taka sama uprawa w plonie głównym na tej samej działce rolnej w ramach całego gospodarstwa nie może się powtórzyć.
Międzyplony pozwalają spełnić warunki zmianowania upraw
Jednocześnie, zgodnie z przepisami krajowymi, warunki dotyczące zmianowania uznaje się za spełnione, jeżeli rolnik wysieje na danej powierzchni w poprzednim roku lub w ciągu trzech poprzednich lat wsiewkę lub międzyplon ozimy bądź międzyplon ścierniskowy.
Magdalena Szymańska