Dopłaty bezpośrednie: jak rolnik sprawdzi, czy jego grunty są objęte nowymi zakazami?Magdalena Szymańska
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2025

Dopłaty bezpośrednie: gdzie rolnik sprawdzi, czy jego grunty podlegają nowym zakazom?

12.11.2024., 17:00h

Rolnicy ubiegający się o dopłaty bezpośrednie będą musieli spełnić nowe wymogi. Od 2025 roku część gruntów zostanie objęta różnymi zakazami. Gdzie rolnik sprawdzi, czy dotyczy to także jego ziemi?

Rolnicy, którzy w 2025 roku będą chcieli otrzymać dopłaty bezpośrednie, muszą spełnić wymogi nowej normy - GAEC 2. Ma ona na celu ochronę gleb bogatych w węgiel oraz terenów podmokłych. W sumie od 1 stycznia 2025 roku norma obejmie 146 tysięcy hektarów gruntów w Polsce.

Obszary, na których trzeba będzie realizować GAEC 2 wyznaczyli naukowcy z IUNG-PIB, którzy w latach 2021-2023 przeprowadzili inwentaryzację terenów, analizy gleb i analizy zdjęć satelitarnych.

Jak rolnik sprawdzi, czy w jego gospodarstwie są grunty objęte nową normą?

A gdzie rolnik ma się dowiedzieć, czy na jego działkach wyznaczono obszary podlegające ochronie w ramach normy GAEC 2? Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia nam, że torfowiska i obszary podmokłe objęte normą GAEC 2 określi minister rolnictwa, w drodze rozporządzenia. Rolnik zobaczy też obszary podlegające normie GAEC 2 w aplikacji eWniosek Plus.

- Aktualnie trwają prace nad opracowaniem przepisów wykonawczych do ustawy w zakresie ustanowienia obszarów objętych normą GAEC 2. Warstwa ta, co do zasady zostanie powiązana z danymi systemów ARiMR oraz zaimportowana do aplikacji eWniosek Plus - tłumaczy Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu ministerstwo rolnictwa. 

Resort podkreśla, że wyznaczone obszary będą zawarte w systemie informatycznym ARiMR, a rolnicy wypełniając wniosek o przyznanie płatności będą mieli możliwość zobaczenia zasięgów występowania gruntów objętych normą GAEC 2 w gospodarstwie.

Norma GAEC 2: jakie zakazy dla rolnika?

Komitet Monitorujący Plan Strategiczny dla WPR pod koniec października zatwierdził wymogi GAEC 2. Zgodnie z nimi na wyznaczonych obszarach w przypadku gruntów ornych oraz trwałych użytków zielonych rolnicy zostaną objęci zakazem:

  • wydobywania torfu;
  • budowy nowych rowów i instalacji drenujących do odwadniania/odprowadzania wody z terenu.

Poza tym na gruntach ornych nie będzie wolno wykonywać orki, a trwałych użytków zielonych ani przekształcać, ani zaorywać, chyba że będzie to zabieg renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu wykonywany nie częściej niż raz na 4 lata. Teraz te wymogi musi zaakceptować Komisja Europejska. 

Norma GAEC 2 nie dotyczy osuszonych torfowisk

Ministerstwo przypomina, że norma GAEC 2 nie dotyczy odbudowy gleb organicznych użytkowanych rolniczo, które są osuszonymi torfowiskami. Te obowiązki zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (rozporządzenie NRL).

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Zaliczki dopłat bezpośrednich: ARiMR podała plan wypłat pieniędzy rolnikom

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 18:29