Dopłaty bezpośrednie: kiedy ARiMR może zażądać zwrotu zaliczki od rolnika?Kuroczycki/Canva
StoryEditorZwrot zaliczki dopłat

Dopłaty bezpośrednie: kiedy ARiMR może zażądać zwrotu zaliczki od rolnika?

19.11.2024., 17:00h

Trwa wypłata zaliczek dopłat bezpośrednich. Czy rolnik, który dostał zaliczkę, a nie dostarczył np. oświadczenia o wymieszaniu obornika, musi zwrócić pieniądze do ARiMR? Kiedy ARiMR może zażądać zwrotu zaliczki?

Część rolników otrzymała zaliczki, ale nie dostarczyła dokumentów do ARiMR

ARiMR wypłaca zaliczki dopłat bezpośrednich i ekoschematów. Przedpłatę w wysokości 70 proc. otrzymało już większość rolników. A co się dzieje w momencie, jeśli rolnik nie złoży ważnych dokumentów jak na przykład oświadczenie o przyoraniu obornika, na co ma czas nawet do 30 listopada? Czy będzie musiał zwrócić zaliczkę, którą otrzymał? Takie pytanie zadała nam jedna z Czytelniczek, która nie dostarczyła do Agencji certyfikatu Integrowanej Produkcji, bo przedłużają się badania, a zaliczka za ten ekoschemat już wpłynęła na jej konto.

W odpowiedzi ARiMR poinformowała, że jeżeli warunki do otrzymania danej płatności nie zostały spełnione, wówczas taka płatność nie zostanie przyznana.

- W przypadku praktyki wymieszanie obornika z glebą dostarczenie oświadczenia o wykonaniu tej czynności to jeden z warunków otrzymania wsparcia i jeżeli nie zostanie wypełniony, płatność nie zostanie przyznana – tłumaczy Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu ARiMR.

Kiedy ARiMR może zażądać zwrotu zaliczki od rolnika?

Natomiast jeżeli rolnik nie zrealizuje wymagań do przyznania którejś z płatności w ramach ekoschematów obszarowych, to przyznawana jest płatność w mniejszej wysokości.

- Wtedy zostanie wypłacona różnica pomiędzy kwotą przyznanych płatności a kwotą wypłaconej zaliczki. Jeśli okaże się, że kwota zaliczki jest wyższa od przyznanej płatności, to rolnik będzie zobowiązany do zwrotu części zaliczki – wyjaśnia ARiMR.

Przypominamy: oświadczenie o wymieszaniu obornika z glebą do 30 listopada

Żeby uniknąć oddawania pieniędzy i niepotrzebnego stresu, warto sprawdzić, czy wszystkie potrzebne dokumenty i załączniki zostały złożone do ARiMR.  A rolnicy, którzy z powodu niekorzystnych warunków pogodowych nie mogli zebrać upraw lub zaaplikować nawozów powinni pamiętać, że muszą złożyć oświadczenie o wymieszaniu obornika z glebą do 30 listopada.

Kamila Szałaj

image
Kary dla rolników

ARiMR zabierze rolnikowi dopłaty za brak BHP. Ruszają nowe kontrole

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 16:33