15 października mija termin utrzymania okrywy ochronnej gleby
W 2024 roku zaszło sporo zmian w zasadach warunkowości. Jedna z nich dotyczy normy GAEC 6 i terminu utrzymywania okrywy ochronnej gleby przez okres zimowy. W 2023 roku rolnicy musieli ją utrzymywać między 1 listopada a 15 lutego. Natomiast od 2024 roku rolnicy powinni ją utrzymywać na powierzchni stanowiącej co najmniej 80 proc. gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa co najmniej od dnia zbioru uprawy w plonie głównym do 15 października.
– 15 października 2024 r. w ramach normy GAEC 6 upływa termin utrzymania okrywy ochronnej gleby na powierzchni stanowiącej co najmniej 80 proc. gruntów ornych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego – przypomina ministerstwo rolnictwa w opublikowanym dziś komunikacie i dodaje, że po 15 października rolnik może dokonywać wszystkich niezbędnych zabiegów agrotechnicznych na gruntach ornych w swoim gospodarstwie.
Norma GAEC 6. Jak ją spełnić?
Przypominamy, że jako spełnienie wymogów normy uznaje się m.in.: okrywę roślinną, uprawy ozime, trawy na gruntach ornych, międzyplony ozime, ścierniskowe, wsiewki, rośliny bobowate drobnonasienne oraz ich mieszanki z trawami, pozostawienie ścierniska, grunty pokryte resztkami pożniwnymi oraz samosiewami zebranej uprawy, mulczem, ugorem zielonym.
ARiMR uzna obowiązek za spełniony również wtedy, gdy w tym okresie, lecz nie dłużej niż przez 4 tygodnie, rolnik nie utrzymywał okrywy ochronnej gleby ze względu na wysianie roślin ozimych lub międzyplonów.
Terminy utrzymania okrywy ochronnej w międzyrzędziach
W przypadku sadów utrzymanie okrywy ochronnej gleby w międzyrzędziach obowiązuje od 1 listopada 2024 r. do 15 lutego 2025 r.
Kamila Szałaj