Dopłaty bezpośrednie: ma być mniej biurokracji dla rolników
Ministerstwo rolnictwa zaproponowało zmiany w rozporządzeniu „w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych rolników, płatności związanych z produkcją do powierzchni upraw i płatności związanych z produkcją do zwierząt i przejściowego wsparcia krajowego w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023– 2027”.
Zaproponowane w projektowanym rozporządzeniu zmiany mają na celu uproszczenie procesu wnioskowania o niektóre rodzaje dopłat bezpośrednich oraz ograniczenie obciążeń administracyjnych dla rolników związanych z procesem składania wniosków o płatności bezpośrednie, w szczególności związanych z obowiązkiem dostarczania niektórych dokumentów wraz z wnioskiem o przyznanie płatności.
Dopłaty dla młodych rolników: ARiMR sama sprawdzi ubezpieczenie społeczne rolnika
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na podstawie informacji będących w jej posiadaniu oraz udostępnionych jej baz danych, w tym bazy danych KRUS i PESEL, jest w stanie zweryfikować podleganie ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie jako rolnik lub domownik przez rolnika wnioskującego o płatność dla młodych rolników oraz określić datę rozpoczęcia działalności rolniczej w przypadku małżonków wspólnie prowadzących gospodarstwo i ubiegających się o płatność dla młodych rolników, posiadających nadany numer PESEL. W związku z powyższym proponuje się, aby rolnik nie musiał przedstawiać dokumentów potwierdzających powyższe informacje.
Z danych ARiMR wynika, że w 2023 r. o płatność dla młodych rolników ubiegało się ok. 63 tys. beneficjentów.
Będzie łatwiej otrzymać dopłaty do krów, bydła czy owiec i kóz
Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, obecne przepisy przewidują zbyt szeroki zakres informacji dotyczących identyfikacji zwierząt wymaganych od rolnika do zgłoszenia do komputerowej bazy danych w systemie IRZ na potrzeby płatności związanych z produkcją do zwierząt. Dlatego ministerstwo rolnictwa proponuje ograniczenie zakresu tych informacji potrzebnych do uzyskania dopłat do krów, bydła.owiec czy kóz.
Z danych ARiMR wynika, że w 2023 r. o wsparcie związane do zwierząt ubiegało się ok. 353 tys. rolników.
Spółdzielnie rolników z nowym wzorem oświadczenia o lustrację
Resort rolnictwa proponuje także zmiana przepisów, która umożliwi spółdzielniom produkcji rolnej i spółdzielniom rolników ubiegającym się o płatność redystrybucyjną lub płatność związaną z produkcją do powierzchni upraw roślin pastewnych złożenie oświadczenia o poddaniu się badaniu lustracyjnemu. Wzór oświadczenia zostanie opracowany przez ARiMR i będzie zawierał dane spółdzielni, w tym numer KRS, nazwę podmiotu, który przeprowadził lustrację oraz datę jej przeprowadzenia.
Z danych ARiMR wynika, że w 2023 r. o płatność redystrybucyjną wystąpiło 269 spółdzielni.
Kiedy nowe prawo o dopłatach bezpośredni wejdzie w życie?
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 15 marca 2024 r., czyli pierwszego dnia terminu składania wniosków o przyznanie płatności za 2024 r.
Jakie są stawki dopłat bezpośrednich za 2023 rok?
Warto także przypomnieć jakie były stawki poszczególnych dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Oto dokładnie zestawienie poszczególnych płatności:
- Podstawowe wsparcie dochodów do celów zrównoważoności (podstawowe wsparcie dochodów) - 502,35 zł/ha
- Uzupełniające redystrybucyjne wsparcie dochodów do celów zrównoważoności (płatność redystrybucyjna) - 180,96 zł/ha
- Uzupełniające wsparcie dochodów dla młodych rolników (płatność dla młodych rolników) - 280,33 zł/ha
- Płatność do bydła - 343,46 zł/szt.
- Płatność do krów - 439,41 zł/szt.
- Płatność do owiec - 116,44 zł/szt.
- Płatność do kóz - 47,84 zł/szt.
- Płatność do roślin strączkowych na nasiona - 823,91 zł/ha
- Płatność do roślin pastewnych - 471,53 zł/ha
- Płatność do chmielu - 1 985,54 zł/ha
- Płatność do ziemniaków skrobiowych - 1 501,05 zł/ha
- Płatność do buraków cukrowych - 1 391,96 zł/ha
- Płatność do pomidorów - 2 047,34 zł/ha
- Płatność do truskawek - 1 237,42 zł/ha
- Płatność do lnu - 463,10 zł/ha
- Płatność do konopi włóknistych - 134,35 zł/ha
- Płatność niezwiązana do tytoniu - grupa Virginia - 3,08 zł/kg
- Płatność niezwiązana do tytoniu - grupa pozostałe - 3,08 zł/kg
- Uzupełniająca płatność podstawowa - 77,97 zł/ha
Z kolei dopłaty do ekoschematów rolnicy poznali dopiero w drugiej połowie lutego 2024 rok. O tym ile otrzymają za poszczególne praktyki można przeczytać w artykule: Stawki ekoschematów: jakie dopłaty za międzyplony, plan nawożenia i wymieszanie obornika? TABELA
wk
fot. Paweł Mikos + Canva