Dopłaty bezpośrednie 2024
Jak przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 1 lipca br. minął bezsankcyjny termin składania wniosków o wypłatę dopłat bezpośrednich i obszarowych. Do tego dnia zarejestrowanych zostało ok. 1,2 mln deklaracji, a rolnicy mieli czas na naniesienie poprawek, bez ponoszenia konsekwencji finansowych do 16 lipca.
ARiMR potrąci rolnikom z płatności za nieterminowość
Aktualnie rolnicy nadal mogą składać wnioski o wypłatę dopłat bezpośrednich i obszarowych, ale muszą zdążyć do 26 lipca br. i liczyć się z tym, że za każdy dzień roboczy zwłoki, ostateczna kwota płatności będzie pomniejszana o 1%.
Jednocześnie ARiMR przypomina, że do 2 września rolnicy ubiegający się o wypłatę dopłat bezpośrednich i obszarowych mogą składać wnioski o płatność:
- dla małych gospodarstw,
- do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji.
Komu jest przyznawana płatność dla małych gospodarstw?
Płatność dla małych gospodarstw jest przyznawana rolnikom prowadzącym działalność rolniczą na powierzchni nie większej niż 5 ha użytków rolnych i zastępuje wszystkie rodzaje płatności wraz z ekoschematami.
Ile wyniesie płatność do małych gospodarstw?
Płatność do małych gospodarstw będzie równa 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na jedno gospodarstwo. Jak zaznacza Agencja, rolnicy wnioskujący o tę płatność, będą mogli się starać o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego uzupełniającego płatność podstawową lub niezwiązaną do tytoniu oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR. Chodzi o płatności przyznawanych po warunkiem ich spełniania, czyli:
- ONW,
- ekologiczne,
- rolno-środowiskowo-klimatyczne,
- zalesieniowe.
Co trzeba zrobić, żeby dostać płatności dla małych gospodarstw?
Chcąc otrzymać płatności dla małych gospodarstw, należy złożyć wniosek o wypłatę dopłat bezpośrednich w terminie do 1 lipca lub sankcyjnym do 26 lipca, a w kolejnym kroku złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw do 2 września.
Za co jest przyznawana płatność do Gruntów wyłączonych z produkcji?
Płatność do Gruntów wyłączonych z produkcji jest przyznawana:
- za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin;
- do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
Do jakich gruntów nie będzie przysługiwała płatność do Gruntów wyłączonych z produkcji?
Płatność go Gruntów wyłączonych z produkcji nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie:
- Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020, zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: ARiMR