Płatności do małych gospodarstwFot. Beba
StoryEditorPieniądze

Dopłaty dla małych gospodarstw: ostatni moment, aby otrzymać do 1125 euro

29.08.2023., 10:00h
Już tylko dwa dni zostały rolnikom prowadzącym małe gospodarstwa rolne na złożenie wniosków o przyznanie do nich płatności. Fundusze z tej pomocy mają zastąpić płatności bezpośrednie. Jak złożyć wniosek?

Do 31 sierpnia 2023 r. trwa nabór wniosków o przyznanie płatności do małych gospodarstw. Rolnicy mogą składać dokumenty tylko za pośrednictwem platformy eWniosekPlus. Dopłata ma zastąpić rolnikom płatności bezpośrednie, takie jak:

  • podstawowe wsparcie dochodów,
  • płatność redystrybucyjną,
  • płatność dla młodych rolników,
  • wszystkie płatności związane z produkcją,
  • płatności w ramach ekoschematów.

Ile rolnik może otrzymać dopłaty z płatności do małych gospodarstw?

O wypłatę dopłat ryczałtowych z tytułu prowadzenia małych gospodarstw rolnych mogą ubiegać się rolnicy, którzy mają nie więcej niż 5 ha ziemi i złożyli wnioski o przyznanie płatności za rok 2023. Maksymalna kwota, którą wnioskodawca może otrzymać do hektara z tytułu płatności do małych gospodarstw, wynosi 1125 euro. Do 25 sierpnia wpłynęło 68 tys. żądań rolników zainteresowanych wsparciem.

Czy warto korzystać z płatności do małych gospodarstw?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa radzi, by rolnicy zainteresowani skorzystaniem z płatności sprawdzili przy użyciu udostępnionego na stronie Centrum Doradztwa Rolniczego kalkulatora, co bardziej opłaca się im wybrać.

Jak sugeruje Agencja w komunikacie przypominającym o dobiegającym końca naborze, beneficjenci mogą rozpatrywać następujące sytuacje i ich rozwiązania, np.:

  • jeżeli rolnik przy składaniu wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich wystąpił wyłącznie o podstawowe wsparcie dochodów i płatność redystrybucyjną – korzystniej dla niego będzie złożyć żądanie o płatność ryczałtową do małych gospodarstw.

Okazuje się, że jeżeli rolnik przy składaniu wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za rok 2023, ubiegał się również o:

  • przejściowe wsparcie krajowe w postaci uzupełniającej płatności podstawowej lub płatności do tytoniu,
  • płatność ONW, ekologiczną i rolno-środowiskowo-klimatyczną,
  • dodatkowo może otrzymać fundusze z tytułu tych płatności.

Jeżeli rolnik chce skorzystać z tego rozwiązania, powinien złożyć skan lub zdjęcie oświadczenia "Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw" za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych, którego wzór będzie dostępny na stronie Agencji również do 31 sierpnia. Ostatni dzień wakacji jest również terminem końcowym możliwości wycofania wcześniej złożonego żądania.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 03:10