Dopłaty do Dobrostanu zwierząt także dla rolników uczestniczących w systemach jakości
Ministerstwo rolnictwa wprowadza przepisy, które umożliwią rolnikom uczestniczącym w krajowych systemach jakości QAFP i QMP otrzymanie dopłaty dobrostanowej. Chodzi o systemy dla bydła rzeźnego, świń, kurcząt brojlerów i indyków rzeźnych.
- Dodanie nowej praktyki w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt służącej do wynagradzania rolników uczestniczących w krajowych systemach jakości, które obejmują swoim zakresem element ograniczenia wykorzystania antybiotyków w chowie zwierząt, przyczyni się do przeciwdziałania nasilającemu się zarówno wśród zwierząt, jak i wśród ludzi zjawisku oporności na przeciwdrobnoustrojowe produkty lecznicze, w tym na antybiotyki – uzasadnia ministerstwo.
Biorąc pod uwagę gatunki zwierząt, które kwalifikują się do krajowych systemów jakości QAFP i QMP, praktykę polegającą na utrzymywaniu zwierząt zgodnie z wymogami tych systemów przyporządkowano do następujących schematów w ramach interwencji: dobrostan loch, dobrostan tuczników, dobrostan krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach/budynkach, dobrostan krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, dobrostan opasów, dobrostan kurcząt brojlerów i dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa.
Ekoschemat Dobrostan zwierząt także dla koni
Ponadto ze wsparcia dobrostanowego będą mogli skorzystać rolnicy utrzymujący w jednym gospodarstwie konie w systemie otwartym oraz ogiery w pomieszczeniach/budynkach. Będą mogli przystąpić do ekoschematu Dobrostan zwierząt.
Wykluczenie podwójnej dopłaty dobrostanowej
Poza tym ministerstwo rolnictwa wprowadza przepisy, dzięki którym możliwe będzie wykluczenie z płatności dobrostanowej do krów mamek lub do krów mlecznych zwierzęcia uwzględnionego wcześniej w płatności dobrostanowej do opasa.
- Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie wyeliminowanie możliwości przyznawania wsparcia dobrostanowego do zwierząt hodowlanych w ramach płatności dobrostanowej do zwierząt rzeźnych – tłumaczy resort.
Kamila Szałaj