Wnioski o dopłat do nawozów można składać do 31 lipca 2023 roku
Jak na razie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło około 300 tys. wniosków o dopłaty do nawozów. O tę pomoc najczęściej wnioskują rolnicy z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.
Do 31 lipca 2023 r., a nie, jak pierwotnie planowano, do 14 lipca, ARiMR prowadzi nabór wniosków o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.
Dopłaty do nawozów kupionych także do połowy maja 2023 roku
Przedłużono także termin zakupu uprawniający do otrzymania pomocy. Pierwotnie o dofinansowanie mogli ubiegać się rolnicy, którzy kupili nawóz w okresie od 16 maja 2022 roku do 31 marca 2023 roku. Teraz ten czas został wydłużony od półtora miesiąca, czyli o dopłaty do nawozów mogą ubiegać się rolnicy, którzy dokonali zakupu od 16 maja 2022 roku do 15 maja 2023 roku.
W praktyce oznacza to, że rolnicy, którzy kupili nawozy wyłącznie w okresie od 1 kwietnia do 15 maja 2023 mogą składać do ARiMR nowe wnioski o dopłat do nawozów. Natomiast rolnicy, którzy już wcześniej złożyli wniosek o dopłaty do nawozów, ale również dokonali zakupu między 1 kwietnia a 15 maja, mogą teraz złożyć korektę wniosku o dofinansowanie.
Kto może otrzymać dopłaty do nawozów?
O dopłaty do nawozów w 2023 roku może starać się rolnik:
- który ma nadany numer identyfikacyjny z ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
- któremu zagraża utrata płynności finansowej z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę,
- który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich
- kupił nawozy mineralne w okresie od 16 maja 2022 do 15 maja 2023 r.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek o dopłaty do nawozów?
Jak już wspomnieliśmy, wniosek o dofinansowanie zakupu w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do dnia 15 maja 2023 r. nawozów mineralnych należy złożyć najpóźniej do 31 lipca 2023 roku.
Wnioski o dopłaty do nawozów rolnik musi złożyć biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika
- bezpośrednio w kancelarii Biura Powiatowego,
- przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP,
- usługi mObywatel na stronie gov.pl,
- lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową.
NOWY wniosek o dopłaty do nawozów
Rolnik, aby otrzymać dopłaty do nawozu musi złożyć wniosek na formularzu opracowanym przez ARiMR. Warto zwrócić uwagę, że w związku z wydłużeniem terminu zakupu nawozów uprawniającego do uzyskania wsparcia zmienił się wzór wniosku.
Poniżej można pobrać:
-
NOWY wniosek o pomoc na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych - PDF
-
NOWY wniosek o pomoc na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych w formacie Excel
-
Nowa klauzula informacyjna do Wniosku o pomoc na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych
Co dołączyć do wniosku o dopłaty do nawozów?
Jak podaje ARiMR, do wniosku o dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych rolnik musi dołączyć kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujące zakup w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do dnia 15 maja 2023 r. nawozów mineralnych.
Na jakie pieniądze mogą liczyć rolnicy składający wniosek o dopłaty do nawozów?
Pieniądze jakie będzie mógł otrzymać rolnik wyliczane są na podstawie dwóch liczb:
- po pierwsze, powierzchni użytków rolnych pomnożonych przez odpowiednią stawkę w zależności od uprawy
- po drugie, liczby ton nawozów mineralnych i różnicy pomiędzy ceną ich zakupu a średnią ceną nawozów opublikowaną przez ministerstwo rolnictwo.
Obie te liczby będą porównane i – jak wynika z informacji ARiMR – rolnik otrzyma dopłaty do nawozów równe tej mniejszej liczby.
Należy wyjaśnić, że powierzchnia upraw jaką bierze pod uwagę ARiMR jest taka jaką rolnik zadeklarował we wniosku o dopłat bezpośrednich za 2023 r., ale obowiązuje tu limit 300 ha.
Z kolei stawki dopłat zostały określone na poziomie:
- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk;
- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych.
Na dopłaty do nawozów rząd przeznaczy 4,7 mld złotych
Jak podaje ARiMR, na dopłaty do nawozów jest przeznaczonych 4,7 mld złotych. Jeśli wszystkie wnioski o dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych będą przewyższać tę kwotę, wówczas może zostać zastosowany współczynnik korygujący. W praktyce oznacza to, że rolnicy mogą otrzymać jeszcze niższe dopłaty niż te, na które pierwotnie liczyli.
Paweł Mikos