pixabay
StoryEditorSzkody w rolnictwie

Dopłaty do ochrony gospodarstw przed wilkami i żubrami: skąd pozyskać pieniądze w 2025 roku?

02.01.2025., 12:08h

Ministerstwo Rolnictwa ustosunkowało się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych i udzieliło informacji na temat tego, skąd można obecnie pozyskać pieniądze na działania prewencyjne przed szkodami powodowanymi m.in. przez wilki. Gdzie szukać środków na ten cel?

Z kim rolnik może współpracować w ochronie przed wilkami? 

Zwierzęta takie jak wilki czy żubry są w Polsce chronione. Równocześnie jednak potrafią one powodować duże straty w rolnictwie, a walka z nimi jest utrudniona. Rolnicy powinni wiedzieć, że planując działania prewencyjne przeciw szkodom wywoływanym przez zwierzęta chronione, mogą współpracować na przykład z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska lub z dyrektorem parku narodowego. Taka współpraca może objąć między innymi budowę urządzeń lub wykonanie zabiegów zapobiegających szkodom. Wówczas finansowanie jest możliwe ze środków służb ochrony środowiska lub parku narodowego. 

Przeczytaj także: Dlaczego ceny ziemi rolnej w Polsce rosną? Gdzie są najdroższe grunty?

Czy w 2025 będą nowe źródła finansowania na walkę z wilkami? 

Walka i zapobieganie zniszczeniom powodowanym przez zwierzęta chronione pochłaniają wiele pieniędzy. Nic zatem dziwnego, że rolnicy wciąż szukają nowych źródeł finansowania. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa: “w dokumencie pn. Priorytetowe Ramy Działań (PAF), który powstał w wyniku prac grupy roboczej utworzonej przy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i został przekazany do Komisji Europejskiej wskazano m.in. listę działań wytypowanych do wdrożenia jako priorytetowe w celu zapobiegania, ograniczenia lub naprawienia szkód wyrządzanych przez gatunki chronione wraz z szacowanym kosztem ich wdrożenia.” 

Wśród potencjalnych źródeł finansowania tego typu działań MRiRW wymienia: 

  • budżet państwa – w zakresie odszkodowań za szkody wyrządzane przez gatunki chronione, tj. żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie i bobry, środki przekazywane dla 16 RDOŚ; 
  • Fundusz Spójności, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Program LIFE, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżet państwa (w zakresie zakupu materiałów i urządzeń zabezpieczających przed szkodami, oraz organizacji szkoleń dot. zabezpieczania mienia przed szkodami. Środki przekazywane dla 16 RDOŚ). 

Walka z wilkami i żubrami będzie prowadzona przez RDOŚ 

MRiRW podkreśla w swoim stanowisku, że regionalni dyrektorzy ochrony środowiska pracują nad pozyskiwaniem środków na realizację działań służących minimalizacji szkód wyrządzanych przez gatunki zwierząt, za których szkody odpowiada Skarb Państwa. Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, ale także od organizacji pozarządowych.

Przeczytaj także: Zwrot podatku rolnego: ilu rolników dostało pieniądze z ARiMR? 

Wspólna Polityka Rolna przeciw drapieżnikom

W ubiegłym roku rolnicy mogli uzyskać środki na grodzenie pastwisk (budowę lub zakup i instalację bram pastwiskowych stałych oraz elektryzatorów sieciowych lub akumulatorowych) dla wypasanych zwierząt (z wyłączeniem bydła i świń) w ramach Planu Strategicznego 2023-2027 w “Interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu”. Z kolei w 2025 roku uruchomiony ma być nabór w ramach "Interwencji 10.15 Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń", w którym wsparcie będzie udzielane rolnikom na realizację inwestycji w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie minimalne normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. Pieniądze będzie można uzyskać np. na przygotowanie wyposażenia pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas oraz na zakup pastuchów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą do ich prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednio przygotowane pastwisko może przyczynić się do ochrony wypasanych zwierząt przed drapieżnikami. 

 

źródło: KRIR

oprac. Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. styczeń 2025 12:08