Od 14 kwietnia ARiMR przyjmuje wnioski o dopłaty do zbóż. Wsparciem objęta jest pszenica i kukurydza.
UWAGA! ZMIENIONO WARUNKI DOPŁAT DO ZBÓŻ 27.04.2023. Szczegóły tutaj: Dopłaty do zbóż i rzepaku: termin sprzedaży ziarna zostanie wydłużony
Zmiana terminu sprzedaży zboża uprawniającego do otrzymania dopłaty
Ponieważ rząd uruchamia dwa kolejne programy dopłat: skup pszenicy po 1400 zł i dopłaty do innych zbóż i rzepaku, w trwającym już naborze zostaną wprowadzone zmiany. Inny będzie termin sprzedaży zboża i kukurydzy uprawniający do otrzymania dotacji.
Dziś w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź rozporządzenia w tej sprawie.
- W związku z wprowadzeniem nowych form pomocy proponuje się zmianę warunków udzielania pomocy dla producentów rolnych, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanych agresją Rosji wobec Ukrainy – informuje ministerstwo rolnictwa.
Resort chce określić nowy termin, w którym producent rolny był zobowiązany sprzedać pszenicę lub kukurydzę na 1 grudnia 2022 r. – 14 kwietnia 2023 r. (zamiast 15 grudnia 2022 r. – 31 maja 2023 r).
Skąd pobrać wniosek o dopłaty do zbóż?
ARiMR opracowała i udostępniła na swoje stronie internetowej wnioski o dopłaty do zbóż. Są one w dwóch formatach: pdf lub excel. Agencja opublikowała także szczegółową instrukcję wypełnienia wniosku i wysłania go do właściwego biura. Warto się z nią zapoznać, by potem uniknąć ewentualnych poprawek.
Poniżej publikujemy wnioski, instrukcję ich wypełnienia oraz klauzulę informacyjną (kliknij, żeby pobrać):
Wniosek o pomoc krajową dla producentów pszenicy lub kukurydzy w formacie Excel
Wniosek o pomoc krajową dla producentów pszenicy lub kukurydzy w formacie PDF
Instrukcja wypełniania wniosku
Co należy dołączyć do wniosku o dopłaty do zbóż?
Do wniosku należy dołączyć też kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy lub kukurydzy podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż.
Wnioski można składać do dnia 30 czerwca 2023 r.
Pozytywne decyzje o przyznaniu pomocy będą doręczane producentowi jedynie na jego wniosek. Natomiast negatywne rozstrzygnięcia będą przesyłane do każdego producenta, któremu odmówiono przyznania pomocy.
Kamila Szałaj