Jest zgoda KE na dopłaty do pszenicy
Jest długo wyczekiwana zgoda Komisji Europejskiej na dopłaty do pszenicy sprzedanej od 15 kwietnia do 30 czerwca 2023 roku. Poinformował o tym 5 czerwca minister rolnictwa Robert Telus.
- Jest zgoda KE na wypłacenie pomocy dla rolników za zboża sprzedane od 15 kwietnia do 30 czerwca - wyjaśnił szef resortu rolnictwa.
Minister przypomniał, że warunki uzyskania dopłat nie tylko do pszenicy, ale i innych zbóż i rzepaku były kilka razy zmieniane, ale KE na wszystkie wyraziła zgodę. Zaakceptowana została nie tylko wyższa stawka pomocy, ale i wsparcie do pierwszych 300 ha oraz objęcie pomocą spółdzielni rolniczych.
- Przedłużyliśmy termin sprzedaży z 15 czerwca na 30 czerwca. Podwyższyliśmy dopłatę z 2200 zł do 3025 zł/ha za pszenicę sprzedaną od 15 maja do 30 czerwca. Zwiększyliśmy powierzchnię, do której będzie dopłata, czyli do pierwszych 300 ha. Dołożyliśmy też spółdzielnie - te pierwsze 300 ha będzie liczone na każdego członka spółdzielni - zaznaczył Telus.
Jaki termin sprzedaży pszenicy uprawnia do dopłaty?
Termin sprzedaży pszenicy, który uprawnia do otrzymania dopłaty to 15 kwietnia - 30 czerwca. Dopłata będzie zróżnicowana w zależności od terminu sprzedaży pszenicy.
Jakie są stawki dopłat do pszenicy?
Pszenica sprzedana od 15 kwietnia do 14 maja:
- 2200 zł/ha w całej Polsce
Pszenica sprzedana od 15 maja do 30 czerwca:
- 3025 zł/ha w całej Polsce
Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek, by otrzymać dopłatę do pszenicy?
Nabór wniosków o dopłaty do pszenicy zostanie przeprowadzony przez ARiMR. Termin naboru wniosków zostanie ogłoszony niebawem (zgodnie z projektem rozporządzenia miał to być 1 czerwca-14 lipca, ale Polska musiała czekać na zgodę KE).
Natomiast nabór wniosków na dopłaty do pszenicy sprzedanej od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 już trwa i zakończy się 30 czerwca.
Jakie faktury uprawniają do otrzymania dopłat do zbóż?
Sprzedaż zbóż, rzepaku lub rzepiku musi być udokumentowana fakturami VAT. Faktury VAT są potwierdzeniem sprzedaży przez rolnika podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych, jak również podmiotom skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.
Kamila Szałaj