Dopłaty do zachowania ras rodzimych zwierząt. Ile pieniędzy może otrzymać rolnik?Andrzej Rutkowski/Canva
StoryEditorDopłaty

Dopłaty do zachowania ras rodzimych zwierząt. Ile pieniędzy może otrzymać rolnik?

09.01.2025., 17:00h

Rolnicy realizujący Interwencję 6. Zachowanie zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie Planu Strategicznego WPR 2023-2027 mogą otrzymać dopłaty na zachowanie ras z różnych źródeł. Jakich?

Zachowanie ras rodzimych zwierząt – przez ile lat przysługuje płatność?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na pismo skierowane przez Małopolską Izbę Rolniczą dotyczące konieczności zwiększenia wsparcia finansowego hodowli zachowawczej ras rodzimych zwierząt przedstawiło następujące informacje:

Płatność przysługuje przez okres 5 lat do sztuki zwierzęcia dla następujących ras:

  • Bydło - polskie czerwone, białogrzbiete, polskie czerwono-białe, polskie czarno-białe. Stawki płatności: 2 738 zł/szt. (użytkowanie mleczne), 1 752 zł/szt. (użytkowanie mięsne).
  • Konie - koniki polskie, huculskie, małopolskie, śląskie, wielkopolskie, zimnokrwiste (w typie sokólskim i sztumskim). Stawki płatności wynoszą od 2 185 zł/szt. do 5 925 zł/szt.
  • Owce - wrzosówka, świniarka, olkuska, polska owca górska odmiany barwnej, merynos odmiany barwnej, uhruska, wielkopolska, żelaźnieńska, korideil, kamieniecka, pomorska, cakiel podhalański, merynos polski w starym typie, czarnogłówka, owca pogórza, polska owca górska i białogłowa owca mięsna. Stawka płatności: 500 z ł/szt.
  • Świnie - puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra. Stawka płatności: 1 335 zł/szt.
  • Kozy - koza karpacka, koza kazimierzowska i koza sandomierska. Stawka płatności: 953 zł/szt.

Dodatkowe pieniądze za udostępnienie buhajów

Ponadto w przypadku bydła przewidziano dodatkową płatność rekompensującą koszty udostępnienia buhajów w celu pozyskania nasienia wynoszącą 15 131 zł/szt., która uwzględnia m.in. koszty utrzymania w stacji hodowlanej, przekazanie nasienia do banku genów oraz koszty badań weterynaryjnych.

Z jakiego wsparcia mogą skorzystać rolnicy prowadzący hodowlę zachowawczą ras rodzimych bydła?

MRiRW wskazuje, że rolnicy prowadzący hodowlę zachowawczą ras rodzimych (w tym ras rodzimych bydła) mają możliwość skorzystania ze wsparcia w ramach:

Interwencji – Rolnictwo ekologiczne Wsparcie do powierzchni upraw prowadzonych zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego, stanowiących bazę paszową dla zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie, tj. do upraw paszowych na gruntach rolnych i TUZ, pod warunkiem posiadania zwierząt (w tym bydła) w obsadzie co najmniej 0,3 DJP/ha.

Wsparcie wynosi w przypadku:

  • upraw paszowych na gruntach ornych:

– w okresie konwersji: 1 638 zł/ha,

– po okresie konwersji: 1 504 zł/ha,

  • trwałych użytków zielonych:

– w okresie konwersji/po okresie konwersji: 1 043 zł/ha.

Dodatkowe dopłaty do upraw ekologicznych

Jak się okazuje, rolnicy mają również szansę na otrzymanie dodatkowej płatności do powierzchni upraw ekologicznych zgłoszonych do interwencji w postaci premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą, pod warunkiem posiadania zwierząt w obsadzie od 0,3 DJP/ha do 1,5 DJP/ha wszystkich UR w gospodarstwie, w wysokości 573 zł/ha.

Ekoschemat Dobrostan zwierząt dla hodowców ras rodzimych

Rolnicy prowadzący hodowlę zachowawczą ras rodzimych, mogą również skorzystać z ekoschematu – Dobrostan zwierząt.

Jak wyjaśnia MRiRW: „Rolnikom jest udzielane wsparcie finansowe za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt (m.in. bydła), które wykraczają ponad odpowiednie, obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa oraz powszechnie stosowane praktyki. Celem tego wsparcia jest zrekompensowanie rolnikom dodatkowych kosztów i utraconych dochodów w wyniku prowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt”.

Co ważne, rolnik może wybrać z katalogu praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt te, które będzie w stanie zrealizować w swoim gospodarstwie. Wówczas płatność dobrostanowa będzie mu przyznana zgodnie z liczbą uzyskanych przez rolnika punktów za realizację wybranej praktyki lub wybranych praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt.

Przeczytaj również:

image
wiadomości z branży
„Rasy rodzime naszym dobrem narodowym”

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: MRiRW, MIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. styczeń 2025 17:02