Rolnicy chcą dopłat do zbóż sprzedanych po żniwach 2023
Trwają prace nad uruchomieniem dopłat do zbóż. O pomoc będą mogli ubiegać się rolnicy, którzy w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r. dokonają sprzedaży pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych.
Ale rolnicy, którzy sprzedali ziarno wcześniej czują się poszkodowani. Oni też dołożyli do produkcji, bo ceny skupu w 2023 roku były niskie. W związku z tym zaapelowali do ministra rolnictwa o uwzględnienie sprzedaży od sierpnia 2023 r.
- Samorząd rolniczy nie może zaakceptować tego zapisu, ponieważ pozbawia pomocy rolników, którzy sprzedali zboże po żniwach. Wnosimy o uwzględnienie sprzedaży od sierpnia 2023 r. Różnica w cenach zboża pomiędzy okresem po żniwach a obecnie jest niewielka - argumentuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.
Gryka i rzepak bez dopłat‘ "Też osiągały zaniżoną cenę"
Izby rolnicze wnioskują też o rozszerzenie listy gatunków roślin objętych dopłatą o grykę i rzepak, bo ich ceny są zdecydowanie niższe od ubiegłorocznych, co powoduje załamanie opłacalności produkcji.
- Rekompensatą powinny zostać objęte również sprzedane plony rzepaku i gryki, ponieważ te uprawy ze względu na sytuację rynkową zmienioną w wyniku działań wojennych osiągały zaniżoną cenę - tłumaczy Wiktor Szmulewicz, szef KRIR.
Zdaniem samorządu rolniczego w rekompensatach należy uwzględnić też dopłaty do sztuki dużej zwierząt DJP.
Dopłaty do zbóż nie były konsultowane z organizacjami rolniczymi
Szmulewicz zwraca uwagę, że rozporządzenie ws. dopłat do zbóż nie zostało poddane konsultacjom społecznym, tylko od razu trafiło na Stały Komitet Rady Ministrów. Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała więc do ministerstwa rolnictwa powyższe uwagi i zwróciła się o skierowanie autopoprawki w tym zakresie do Rządowego Centrum Legislacji.
O producentów gryki i rzepaku upomniały się wcześniej Dolnośląska Izba Rolnicza i Wielkopolska Izba Rolnicza, o czym pisaliśmy TUTAJ:
Kamila Szałaj