Rząd uruchamia dopłaty do zbóż
Ministerstwo rolnictwa uruchamia dopłaty do sprzedanego zboża. Ma to pozwolić na zdjęcie kilku milionów ton nadwyżki ziarna z rynku do żniw.
Jakie będą stawki dopłat do zbóż?
Projektowane w rozporządzeniu stawki dopłat do zbóż wynoszą:
- 200 zł do każdej tony zboża sprzedanego od 1 stycznia do 10 marca 2024 r
- 300 zł do każdej tony zboża sprzedanego od 11 marca do 31 maja
Do jakich zbóż będą dopłaty?
Resort rolnictwa uruchamia dopłaty do pszenicy, jęczmienia, przenżyta i żyta. Nie przewidziano dopłat do rzepaku. Dopłaty do kukurydzy są obecnie wypłacane - nabór wniosków zakończył się 29 lutego.
- Ta pomoc będzie kierowana, by pobudzić sprzedaż zbóż. Dzisiaj wielu rolników wstrzymuje tę sprzedaż, bo ceny skupu są po prostu zbyt niskie. Hamuje to też możliwy i potencjalny eksport z naszego kraju, bo eksporterzy mówią jasno: ciężko jest zrobić duże zakupy zbóż w Polsce, bo rolnicy nie chcą sprzedawać - mówił na konferencji prasowej w Warszawie wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.
Siekierski: musimy wyeksportować około 4-5 milionów ton zboża
Minister rolnictwa Czesław Siekierski dodał, że zapasy zboża w Polsce na koniec czerwca szacowane są na ok. 9 milionów ton.
- Musimy więc wyeksportować około 4-5 milionów ton. Negatywny wpływ na sytuację na światowym rynku zbóż odegrała Rosja, wprowadzając dużo zboża po bardzo niskich cenach - podkreślił minister Siekierski.
Kamila Szałaj