Dopłaty do zbóż i rzepaku: co zamiast faktury?K.Sierszeńska/arch. Topagrar
StoryEditorDopłaty do zbóż

Dopłaty do zbóż i rzepaku: co zamiast faktury?

20.06.2023., 15:30h
Rolnicy, którzy ubiegają się o dopłaty do zbóż i rzepaku muszą udowodnić sprzedaż ziarna. Okazuje się, że poza fakturą VAT ARiMR akceptuje też inne dokumenty. Jakie? I co z rolnikami, którzy sprzedali zboże innym rolnikom ryczałtowym?

Trwa nabór wniosków o dopłaty do zbóż i rzepaku. Wątpliwości rolników budzi jednak kwestia udokumentowania sprzedaży ziarna. Czy musi być faktura? Czy może być też jakiś inny dokument?

ARiMR, w odpowiedzi na zapytanie Izb Rolniczych poinformowała, że rolnik, który ubiega się o dopłaty do zbóż i rzepaku musi do wniosku dołączyć kopie lub duplikaty faktur VAT sprzedaży ziarna. Nabywcą musi być podmiot uprawniony do skupu i przetwarzania zboża lub obrotu nim, a także podmiot kupujący ziarno w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą.

Dopłaty do zbóż: nie tylko faktura, wystarczy też paragon lub faktura RR z oświadczeniem

Akceptowalnym przez ARiMR dokumentem jest także paragon z NIP nabywcy równoważny ze zwykłą fakturą oraz faktura VAT RR wystawiona przez nabywcę, zawierająca oświadczenie, że dostawca produktów rolnych jest rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług.

A co z rolnikami, którzy sprzedali zboże innym rolnikom ryczałtowym?

Podlaska Izba Rolnicza alarmuje jednak, że to nie wystarczy i należy pilnie umożliwić przedstawienie innych dokumentów sprzedaży niż tylko faktura VAT w sposób podobny jak miało to miejsce w naborze o „Pomoc klęskową” dla rodzin 2022 roku, czyli np. na podstawie umowy sprzedaży lub oświadczenia.

- W naszej ocenie z pomocy zostali wyeliminowani rolnicy, którzy sprzedali swoje zboże rolnikom ryczałtowym, prowadzącym produkcję zwierzęcą. Ponadto pomoc wymusza na rolnikach ryczałtowych zakup zboża od innych rolników po zawyżonych cenach, które muszą uwzględniać cenę wolnorynkową zboża oraz kwotę dofinansowania, której rolnik nie otrzyma od ARiMR ze względu na to, że nie jest płatnikiem VAT, co  bezpośrednio powoduje wzrost kosztów produkcji u rolników         ryczałtowych – zaznacza Podlaska Izba Rolnicza i dodaje, że należy objąć pomocą wszystkich rolników którzy ucierpieli na obniżce cen zbóż.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. listopad 2024 15:13