Dopłaty do zbóż i roślin oleistychJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDopłaty

Dopłaty do zbóż i rzepaku: ok. 60 proc. rolników wciąż bez pieniędzy. Czy dostaną je na święta?

18.12.2023., 10:00h
Trwa wypłata dopłat w ramach wsparcia dla producentów zbóż i roślin oleistych. Już ponad 20 tys. rolników otrzymało swoje pieniądze, jednak ok. 60% nadal czeka na przelew.

Wsparcie dla producentów zbóż i roślin oleistych

Od 1 czerwca do 31 lipca br. trwał nabór wniosków o wypłatę wsparcia współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej dla producentów zbóż i roślin oleistych, jednak nie wszyscy rolnicy, którzy spełnili wnioski, otrzymali pieniądze. W związku z tym od 31 października br. trwał drugi nabór o przyznanie tej samej pomocy, w którego ramach zostało złożonych ok. 51 tys. wniosków.

Kto mógł się ubiegać o wypłatę wsparcia dla producentów zbóż i roślin oleistych?

Nabór był skierowany do rolników prowadzących: mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwa, którzy złożyli wnioski w pierwszym naborze i nie otrzymali wsparcia oraz byli producentami:

  • kukurydzy,
  • żyta,
  • jęczmienia,
  • owsa,
  • pszenżyta,
  • mieszanek zbożowych,
  • rzepaku lub rzepiku.

Ile dopłat do zbóż i roślin oleistych wypłacono rolnikom?

Wypłata dopłat w ramach wsparcia dla rolników produkujących zboża i rośliny oleiste trwa od 12 grudnia br. do 15 grudnia, a na konta 20,8 tys. osób trafiło łącznie 244 mln zł. Finał wypłaty dopłat został zaplanowany na koniec 2023 r.

Dlaczego nie wszyscy rolnicy otrzymali dopłaty w ramach I naboru?

W pierwszym terminie naboru wniosków o wypłatę dopłat dla producentów zbóż i roślin oleistych, którzy zakończył się 31 lipca br., zostało złożonych 130 tys. wniosków. Łączna suma pieniędzy, o którą ubiegali się rolnicy, znacząco przekroczyła planowany budżet. 73,8 tys. producentów ubiegających się o tę pomoc otrzymało 776,6 mln zł. Na podstawie przepisów rolnicy, dla których nie wystarczyło pieniędzy, otrzymali decyzję o odmowie przyznanie pomocy współfinansowanej ze środków unijnych po to, by wnioski, które złożyli, mogły zostać rozpatrzone w dodatkowym naborze, finansowanym z budżetu krajowego.

Rolnicy martwią się o dopłaty przed świętami

Niestety, choć od dnia rozpoczęcia wypłaty dopłat suma przelanych na konta rolników funduszy wzrasta, to wciąż nie jest to zbyt wysokie tempo. Rolnicy obawiają się, że jeśli ARiMR nie przyspieszy dopłat, zostaną na święta bez należnych im rekompensat, o czym pisaliśmy a artykule pt. „ARiMR wypłaca zaległe dopłaty! Ilu rolników dostało już pieniądze?”.

image
Dopłaty bezpośrednie 2023

Dopłaty bezpośrednie: tempo wypłat powolne. "Kredyty trzeba popłacić, a przelewu z ARiMR nie ma"

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ARiMR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 11:16