Apel KRIR o więcej pieniędzy na dopłaty do zbóż i rzepaku
I Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VII kadencji owocowało w przyjęcie wielu wniosków. Wśród składanych pism znalazła się również prośba rolników o zwiększenie puli środków przeznaczonych na Pomoc dla producentów zbóż oraz nasion oleistych i ich szybką wypłatę.
Dla kogo przeznaczona były dopłaty do zbóż i nasion oleistych?
Jak przypomina KRIR w piśmie skierowanym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, o dopłaty mogli się starać producenci:
- żyta,
- jęczmienia,
- owsa,
- pszenżyta,
- mieszanek zbożowych,
- nasion rzepaku i rzepiku.
Ci rolnicy, by zakwalifikować się do wypłaty dopłat, musieli sprzedaż zboża i nasiona oleiste w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 15 lipca 2023 r., natomiast wnioski składali w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r.
Nie wszyscy rolnicy dostali dopłaty do zbóż i oleistych
Jak wskazuje KRIR, z szacunków delegatów izb wynika, że ok. 50% rolników otrzymało już pieniądze w ramach dopłat do zbóż i nasion oleistych. Niestety, połowa z wnioskodawców nadal czeka na pieniądze, ponieważ pula środków przeznaczonych na ten cel się wyczerpała.
Gembicka: Rolnicy dostaną dopłaty do zbóż
Krótko po publikacji apelu KRIR, działania podjęła Anna Gembicka, która 6 grudnia br. poinformowała, że rolnicy dostaną dopłaty do zbóż i to jeszcze w grudniu.
Dlaczego wypłata środków w ramach dopłat do zbóż i oleistych została wstrzymana?
Jak wyjaśniła minister rolnictwa, powstałe opóźnienia były wynikiem konieczności wprowadzenia przesunięć w ramach krajowego budżetu, ponieważ skończyły się środki wypłacane na ten cel z puli unijnej.
Ile wynosiła pula środków na wypłatę dopłat do zbóż i oleistych?
Jak przypomina MRiRW, pula środków przeznaczona na wypłatę dopłat do zbóż i oleistych wynosiła 799 mln zł, jednak łączna suma, na którą opiewały złożone przez rolników wnioski, przekroczyła zakładaną kwotę. W związku z tym w okresie od 6 do 31 października br. beneficjenci mogli składać wnioski w ramach drugiego naboru, który w całości został sfinansowany ze środków krajowych. Jednak by wnioskodawcy mogli otrzymać to wsparcie, musieli najpierw odebrać decyzję o odmówieniu przyznania pomocy z letniego naboru, które wysyłano do 30 listopada br. i ponownie złożyć wniosek o wypłatę z nowego naboru.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: MRiRW, KRIR