"Informacja przekazana przez ministerstwo rolnictwa wygląda na pomyłkę"
Ze stanowiska ministerstwo rolnictwa, opublikowanego 10 maja przez Krajową Radę Izb Rolniczych wynika, że rolnicy ryczałtowi sprzedający zboże między sobą będą mogli ubiegać się o dopłaty do zbóż. Sprzedaż muszą jednak udokumentować fakturą. I tu pojawia się problem - rolnik ryczałtowy nie może przecież wystawiać faktur.
– Informacja przekazana przez ministerstwo rolnictwa jest zaskakująca i wygląda na pomyłkę. Wbrew stanowisku Ministerstwa rolnik ryczałtowy nie może wystawiać żadnej faktury. W rozliczeniach między takimi rolnikami wchodzą w grę ewentualnie rachunki, lecz ministerstwo nie uwzględniło ich w swoim stanowisku – wyjaśnia Magdalena Rothe, księgowa Agraves, cytowana przez portal topagrar.pl.
Przez zamieszanie z fakturami rolnicy sprzedadzą zboże tylko VAT-owcom?
Co w praktyce może oznaczać taka interpretacja ministerstwa rolnictwa i jakie może pociągnąć za sobą skutki? Zdaniem Agraves, rolnicy przestaną sprzedawać zboże innym rolnikom ryczałtowym.
– Negatywny skutek może być taki, że rolnicy nie będą chcieli sprzedawać zboża innym rolnikom ryczałtowym. Przy takim stanie rzeczy w praktyce nie będą w stanie otrzymać faktury, która upoważniałaby ich do dopłat do zboża. Dlatego nie można wykluczyć, że rolnicy będą chętni sprzedawać towary jedynie podmiotom będącymi czynniki płatnikami VAT – wyjaśnia Mikołaj Baum, prawnik Agraves.
Czekamy na wyjaśnienia od ministerstwa rolnictwa
Redakcja Tygodnika Poradnika Rolniczego zwróciła się więc do ministerstwa rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie, jakie faktury i dokumenty księgowe będą uprawniać rolników ryczałtowych do dopłat do zbóż. Jak tylko je otrzymamy, opublikujemy je na naszym portalu.
Z rozporządzenia wynika jedynie, że rolnik musi dołączyć kopie faktur lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż pszenicy, żyta, jęczmienia, pszenżyta lub mieszanek zbożowych podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, jak również podmiotom skupującym zboża w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą w okresie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 maja 2024 r.
Warto jednak zaznaczyć, że Krajowa Rada Izb Rolniczych usunęła z komunikatu zdanie o tym, że "ponieważ rozporządzenie nie określa rodzaju faktur, to dopuszczona jest sprzedaż pomiędzy rolnikami ryczałtowymi udokumentowana fakturami".
Kamila Szałaj