Dopłaty za retencjonowanie wody na TUZ. Jaka stawka w 2025 roku?AHM
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Dopłaty za retencjonowanie wody na TUZ. Jaka stawka w 2025 roku?

06.03.2025., 15:00h

Jakie są warunki dopłat do retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych. Ile rolnik otrzyma pieniędzy za realizację tego ekoschematu? Wniosek, zasady, stawki.

image
FOTO:
image
Dopłaty bezpośrednie 2025

Dopłaty bezpośrednie 2025: będą limity na ekoschematy

Retencjonowanie wody na TUZ - co się zmieni w 2025?

Realizacja wariantów i praktyk w ramach ekoschematów 2025 przyniesie rolnikom wiele ważnych zmian. Modyfikacje dotkną też interwencji retencjonowania wody na TUZ. 

Otóż, Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych będzie rozszerzone o obszary objęte normą GAEC 2, czyli grunty na terenach podmokłych i torfowiska.

Natomiast, w przeciwieństwie do pozostałych ekoschematów, gdzie obowiązywać ma limit powierzchni do 300 ha na jedno gospodarstwo, w interwencji retencjonowania wody ograniczenia takiego przewidziano.

Na czym polega retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych?

Głównym celem retencjonowania wody jest poprawa gospodarki wodnej. Zwiększona częstotliwość oraz intensywność susz w Polsce stwarzają poważne zagrożenie dla plonów. Dlatego magazynowanie wody w glebie jest kluczowe, by ograniczyć straty rolnicze.

Ponadto, retencjonowanie wody sprzyja też zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery, a to między innymi dzięki ograniczeniu rozkładu materii organicznej na zalanych obszarach.

Dopłata do retencjonowania wody na TUZ - warunki dopłat dla rolnika

Aby rolnik mógł ubiegać się o dopłatę do ekoschematu retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych, musi spełnić następujące warunki:

  • Zalanie lub podtopienie na TUZ: Co oznacza, że stan wysycenia profilu glebowego wodą znajduje się na poziomie przynajmniej 80%, przez co najmniej 12 kolejnych dni. W dodatku w okresie od 1 maja do 30 września roku wnioskowania o przyznanie płatności.
  • Wsparcie: Dotacja do retencjonowania wody dotyczy TUZ, które są objęte równolegle innym wsparciem przyrodniczym. Na przykład wsparciem ekologicznym czy też praktyką rolnictwa węglowego. Taką jak Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt. Albo też wsparciem w ramach PS 2023-2027, które wiąże się z zachowaniem niektórych cennych siedlisk przyrodniczych i siedlisk zagrożonych gatunków ptaków.

Wniosek o płatność do retencjonowania wody?

Rolnicy, który zamierzają realizować ekoschemat Retencjonowanie wody na TUZ, nie muszą zaznaczać we wniosku konkretnych działek, które zagrożone są zalaniem wody. Zamiast tego, wyrażają tylko chęć ubiegania się o dopłatę w ramach tej interwencji.

A dlaczego? Bowiem zaliczenie powierzchni do dopłat potwierdza Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy. Jednostka ta wykorzystuje monitoring satelitarny do weryfikacji zjawiska zalania lub podtopienia.

Ile rolnik dostanie dopłaty do ekoschematu retencjonowanie wody na TUZ?

Szacowana wysokość dopłat bezpośrednich do retencjonowania wody na TUZ, wraz z wejściem w życie tego działania wynosiła 63,15 euro za 1 hektar zalanych lub podtopionych trwałych użytków zielonych.

Co istotne, z zastrzeżeniem, że stawka może ulec zmniejszeniu, w sytuacji gdy zainteresowanie rolników retencjonowaniem wody będzie wysokie.

Zobaczmy więc, ile wyniosły dotacje do retencjonowania wody na TUZ w poprzednich latach:

  • 2023 rok: 292,27 zł do hektara powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.
  • 2024 rok: 244,57 zł do hektara powierzchni obszaru zatwierdzonego do tej płatności.

Na koniec dodajmy, że w roku 2025 limit środków publicznych w ramach naboru do interwencji Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych wynosi 85,33 mln PLN. 

Natomiast dotacje dla rolników w ramach tej interwencji mają na celu zrekompensować ewentualne straty w plonach, wynikające z zalania lub podtopienia powierzchni użytków.

źródło: gov.pl

Warszawa
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. kwiecień 2025 03:18