
Na czym polega biologiczna uprawa?
Dopłatę w ramach ekoschematu obszarowego Biologiczna uprawa otrzyma rolnik, który:
- Stosuje na uprawie zabieg ochrony roślin z wykorzystaniem mikrobiologicznych środków ochrony roślin - wariant 1.
- Zastosuje na uprawie nawozowy produkt mikrobiologiczny - wariant 2 (nowość od 2025 roku).
Zmiany w ekoschemacie Biologiczna uprawa 2025
W ramach tegorocznej kampanii zaproponowano zmianę nazwy interwencji na: Biologiczna uprawa oraz rozszerzenie działania o drugi wariant, czyli nawozowe produkty mikrobiologiczne.
Ekoschemat Biologiczna uprawa stawka
Otóż szacowane stawki dopłat do biologicznej uprawy wynoszą odpowiednio:
- 89,89 euro/ha – dla wariantu 1: mikrobiologiczne środki ochrony roślin.
- 22,47 euro/ha – dla wariantu 2: nawozowe produkty mikrobiologiczne.
Oczywiście, w zależności od stopnia zainteresowania tym ekoschematem, faktyczna stawka, jaką rolnik otrzyma może być niższa bądź wyższa (w granicach stawki minimalnej i maksymalnej).
Jaka jest dopłata do ekoschematu Biologiczna uprawa?
W roku 2025 orientacyjny limit środków publicznych w ramach ekoschematu Biologiczna uprawa wynosi 1,93 mln PLN.
Przypomnijmy, jakiej wysokości wsparcie otrzymali rolnicy w latach poprzednich do ówczesnego ekoschematu Biologiczna ochrona upraw. Było to odpowiednio:
- W roku 2023 – Stawka dopłaty wyniosła 419,64 zł/ha, przy kursie euro ogłoszonym przez Europejski Bank Centralny, według którego obliczone zostały stawki płatności bezpośrednich za 2023 rok – 4,6283 zł za 1 EUR.
- W roku 2024 – Stawka dopłaty wyniosła 300,06 zł/ha, przy kursie euro ogłoszonym przez Europejski Bank Centralny, według którego obliczone zostały stawki płatności bezpośrednich za 2023 rok – 4,2788 zł za 1 EUR.
Płatność w ramach ekoschematu
Płatność do biologicznej uprawy przyznaje się do powierzchni gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których ten rolnik przeprowadził, w celu eliminacji danego agrofaga, zabieg ochrony upraw stosując:
-
Mikrobiologiczne środki ochrony roślin - zawierające mikroorganizmy jako substancej czynne. Muszą być one zarejestrowane jako środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu zezwoleniem MRiRW.
Natomiast zabieg chemicznym środkiem ochrony roślin będzie dopuszczony tylko w ostateczności, gdy patogeny nie poddadzą się eliminacji poprzez preparaty mikrobiologiczne.
Możliwość stosowania ochrony chemicznej określą krajowe akty prawne. - Nawozowe produkty mikrobiologiczne - zawierające wyłącznie mikroorganizmy, w tym martwe lub nieaktywne lub konsorcja tych mikroorganizmów oraz substancje, które stanowią pożywkę dla tych mikroorganizmów i ich metabolity. A także nieszkodliwe substancje resztkowe z pożywek.
Biologiczna ochrona upraw wykaz 2025
Rejestr Środków Ochrony Roślin, w tym środków mikrobiologicznych, znajduje się pod linkiem MRiRW:
https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin
Wykaz nawozowych produktów mikrobiologicznych znajduje się pod linkiem IUNG:
https://www.iung.pl/wp-content/uploads/2025/03/wykaz_npm_07.03.2025.pdf
Zasady ekoschematu Biologiczna uprawa
Preparaty mikrobiologiczne, czyli mikrobiologiczne środki ochrony roślin i nawozowe produkty mikrobiologiczne mogą być zastosowane na:
- Uprawach sadowniczych.
- Uprawach jagodowych.
- Uprawach warzywniczych.
- Uprawach polowych.
Zabieg można wykonać na uprawach założonych na gruntach wszystkich typów, w tym również na drzewach owocowych, które są uprawiane na TUZ w systemach rolno-leśnych.
Natomiast łączny limit powierzchni na gospodarstwo, które wnioskuje o płatność do biologicznej uprawy wynosi 300 ha i, co ważne, jest sumą wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów (limit ten nie dotyczy interwencji Retencjonowania wody na TUZ).
Wsparcie do Biologicznej uprawy
Aby uzyskać wsparcie do stosowania preparatów mikrobiologicznych, należy posiadać dowód zakupu biologicznego środka ochrony roślin tych preparatów oraz wpisy w ewidencji zabiegów. Musi wynikać z nich m.in. na której działce rolnik zastosował środek ochrony roślin, dany preparat oraz na jakiej powierzchni i w jakiej dawce.
Ponadto weryfikacja obejmie zgodność zabiegu, jaki rolnik wykonał z etykietą stosowania danego środka preparatu.
Wniosek o dopłatę do ekoschematu
Wniosek o wsparcie w ramach biologicznej uprawy rolnicy składają poprzez aplikację eWniosekPlus, w terminie od 15 marca do 15 maja 2025 roku.
źródło: gov.pl