Ekoschemat "Integrowana Produkcja Roślin" bez informacji o odmianie
Ministerstwo rolnictwa wprowadza zmiany w ekoschemacie Integrowana Produkcja Roślin. Rolnicy nie będą musieli przekazywać do ARiMR informacji o uprawianej odmianie. Zdaniem ARiMR i jednostki certyfikującej informacja ta nie jest istotna z punktu widzenia realizacji płatności przez ARiMR. Stanowi natomiast dodatkowe obciążenie dla rolników i podmiotów certyfikujących.
- Producenci roślin w niektórych przypadkach są zmuszeni dokonywać zmiany deklarowanej odmiany, np. w przypadku braku materiału siewnego tej odmiany. Mogło to powodować powstawanie niezgodności w tym zakresie w przekazywanych informacjach i konieczność ich weryfikacji - tłumaczy ministerstwo rolnictwa.
TERYT zamiast numeru ewidencyjnego działki
Zmienią się także przepisy w zakresie identyfikacji działek rolnych. Zamiast numeru ewidencyjnego działki, który nie jest unikatowy, wykorzystywany będzie numer identyfikacyjny działki ewidencyjnej z Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju (TERYT). O informacje pozwalające na jednoznaczne zidentyfikowanie działki, na której prowadzona jest certyfikowana produkcja roślin wystąpiła ARiMR.
- Dla zapewnienia prawidłowej i sprawnej realizacji płatności z tytułu realizacji Ekoschematu, należy doprecyzować informacje pozwalające na jednoznaczne zidentyfikowanie działki, na której prowadzona jest certyfikowana produkcja roślin. Numer ewidencyjny działki określony w obowiązującym rozporządzeniu nie jest numerem unikatowym - czytamy w uzasadnieniu projektowanego rozporządzenia.
Rolnicy łatwiej dostaną dopłaty z ekoschematu "Integrowana Produkcja Roślin"
Resort dodaje, że zmiany te zmniejszą obciążenia administracyjne i usprawnią udzielanie wsparcia producentom roślin, którzy prowadzą produkcję w systemie integrowanej produkcji roślin i przystąpili do dedykowanego ekoschematu. To ważne, tym bardziej, że zdaniem ministerstwa w związku z upowszechnieniem ekoschematu w kolejnych latach liczba beneficjentów znacząco wzrośnie. Za 2023 rok stawka dopłat w tym ekoschemacie wynosiła 1363,77 zł/ha.
Kamila Szałaj