Ekoschemat Integrowana Produkcja Roślin cieszy się popularnością wśród rolników. W 2023 roku o wsparcie z tego tytułu ubiegało się 6500 gospodarstw. W tym roku liczba ta będzie zapewne większa z uwagi na atrakcyjną stawkę – ok. 1360 zł/ha.
Ekoschemat Integrowana produkcja: uprawa zgodna z metodykami PIORiN
Żeby otrzymać z ARiMR dopłaty do integrowanej produkcji roślin, rolnik musi prowadzić uprawy roślin zgodnie z metodykami integrowanej produkcji roślin zatwierdzonymi przez PIORiN. To oznacza, że musi też stosować środki ochrony roślin zgodnie z tymi metodykami. PIORiN opublikował więc specjalne wykazy środków ochrony roślin w odniesieniu do najważniejszych gatunków roślin rolniczych, sadowniczych i warzywniczych w ramach integrowanej produkcji.
Wymienione w wykazach produkty z wszystkich grup (fungicydy, herbicydy, insektycydy) pozwalają na wybór odpowiedniego środka ochrony roślin w celu ograniczenia występowania zagrożenia ze strony agrofagów.
- Środki ochrony roślin wymienione w zestawieniach zostały wytypowane na podstawie ich szkodliwości dla ludzi i zwierząt stałocieplnych, zgodnie z etykietami, zezwoleniami, pozwoleniami i decyzjami MRiRW oraz KE – tłumaczy PIORiN i dodaje, że zawsze przed wyborem środka należy zapoznać się z aktualną treścią jego etykiety. Wynika to z ciągłych zmian w rejestrze środków ochrony roślin.
Wykaz środków ochrony roślin do Integrowanej Produkcji
Poniżej znajdują się linki do wykazu środków ochrony roślin do Integrowanej Produkcji w poszczególnych uprawach.
- Wykaz środków ochrony roślin do Integrowanej Produkcji w uprawach rolniczych
- Wykaz środków ochrony roślin do Integrowanej Produkcji w uprawach sadowniczych
- Wykaz środków ochrony roślin do Integrowanej Produkcji w uprawach warzywnych
- Wykaz środków ochrony roślin do Integrowanej Produkcji w uprawach roślin włóknistych, zielarskich, przemysłowych
Kamila Szałaj