Mulcz powinien pozostać na polu do 15 lutego.Łukasz Siara
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Ekoschematy 2024: rolnicy muszą spełnić ważny obowiązek. Inaczej stracą dopłaty

21.11.2024., 10:15h

Ministerstwo rolnictwa przypomina o ważnym terminie rolnikom ubiegającym się o płatności w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe. Jeśli nie będą go przestrzegać, stracą dopłaty.

Ekoschemat Międzyplony ozime: ważny termin dla rolników

Rolnicy, którzy zdecydowali się na realizację ekoschematu Międzyplony ozime w ramach Rolnictwa węglowego muszą pamiętać o ważnych terminach. Jeśli nie będą ich przestrzegać, nie otrzymają za nie dopłat. Niewykluczone, że będą musieli zwrócić zaliczki dopłat bezpośrednich. 

- Przypominamy, że w przypadku praktyki: Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe w sytuacji uprawy międzyplonów ozimych rolnicy mają obowiązek ich utrzymania co najmniej do 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności - informuje w komunikacie ministerstwo rolnictwa. I dodaje, że mulczowanie międzyplonów dopuszcza się po 15 listopada.

W jaki sposób rolnik może wykonać mulczowanie?

Mulczowanie można wykonać poprzez:

  • ścięcie biomasy i pozostawienie mulczu na powierzchni pola lub
  • częściowe wymieszanie międzyplonu z glebą, przy czym można to wykonać każdą maszyną, która nie przyoruje skiby. W przypadku stosowania brony talerzowej należy pamiętać o takim ustawieniu talerzy, które nie powoduje odwrócenia skiby.

Mulcz powinien pozostać na polu do 15 lutego następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.

Międzyplon ozimy: jakie gatunki roślin?

Międzyplon ozimy w formie mieszanki musi być utworzony z co najmniej 2 gatunków roślin w formie jarej lub ozimej z następujących grup:

  • zboża,
  • oleiste,
  • pastewne,
  • bobowate drobnonasienne,
  • bobowate grubonasienne,
  • miododajne

- z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż. Rolnik nie może także niczym pryskać wysianych międzyplonów aż do 15 lutego. 

Jaka jest rola mulczowania?

Wykorzystanie biomasy międzyplonu ozimego jako mulczu umożliwia wcześniejsze przygotowanie stanowiska pod zasiewy roślin jarych. Dodatkową zaletą mulczowania jest efekt nawozowy.

Kamila Szałaj

image
Zwrot zaliczki dopłat

Dopłaty bezpośrednie: kiedy ARiMR może zażądać zwrotu zaliczki od rolnika?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. grudzień 2024 20:48