Dopłaty do ugorowania: za co rolnik dostanie pieniądze?Envato Elements
StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Ekoschematy 2025: będą dopłaty do żywopłotu i miedzy. Jaka stawka?

10.12.2024., 15:04h

Dopłaty do ugorowania będą rozszrzone. Od 2025 roku rolnicy w ramach ekoschematu będą mogli ubiegać się o płatności do miedzy i żywopłotu, a także innych elementów krajobrazu. Jakich? Jaka stawka?

Dopłaty do ugorowania rozszerzone

Resort rolnictwa rozszerza dopłaty do ugorowania. Rolnik będzie mógł ubiegać się o wsparcie nie tylko do gruntów ugorowanych, ale także do gruntów ugorowanych, na których położone są nowo utworzone elementy krajobrazu, takie jak oczka wodne, żywopłoty czy miedza (lista wszystkich elementów poniżej).

- Od 2025 roku konieczne jest wdrożenie pełnego zakresu ekoschematu, tzn. ukierunkowanie wsparcia w odniesieniu do gruntów ugorowanych oraz gruntów ugorowanych, na których położone są utworzone elementy krajobrazu. (...) Lista elementów krajobrazu jest analogiczna do tej obowiązującej w ramach GAEC 8 – wyjaśnia Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa i Przewodniczący Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej w uchwale Komitetu ws. rozszerzenia ekoschematu. 

Dopłaty do ugorowania: za co rolnik dostanie pieniądze?

Za obszary wyłączone z produkcji od 2025 roku uznaje się:

  • grunty ugorowane,
  • grunty ugorowane, na których położone są utworzone elementy krajobrazu, obejmujące:
  • żywopłoty lub pasy gruntów zadrzewionych, które nie stanowią części lasu, przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 10 m szerokości danego żywopłotu lub danego pasa,
  • zadrzewienia liniowe, które nie stanowią części lasu,
  • pojedyncze drzewa – nie więcej niż 150 sztuk/ha,
  • zagajniki śródpolne, które nie stanowią części lasu, obejmujące drzewa lub krzewy, o powierzchni nie większej niż 0,5 ha,
  • rowy, w tym otwarte cieki wodne służące do nawadniania lub odwadniania, z wyłączeniem rowów wykonanych z betonu, przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 10 m szerokości danego rowu,
  • oczka wodne inne niż zbiorniki z betonu lub tworzywa sztucznego, o maksymalnej powierzchni wynoszącej 1 ha, przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 0,5 ha danego oczka; w przypadku, gdy oczko wodne jest otoczone roślinnością nadbrzeżną, do powierzchni oczka wodnego wlicza się obszar z tą roślinnością lub
  • miedze śródpolne lub strefy buforowe o szerokości nie mniejszej niż 1 m, przy czym do płatności kwalifikuje się nie więcej niż 20 m szerokości danej miedzy lub danej strefy.

Na gruntach wyłączonych z produkcji, w tym na tych, na których utworzone zostały nowe elementy krajobrazu w terminie od dnia 1 stycznia do dnia 31 lipca:

  • nie będzie mogła być prowadzona produkcja (w tym zakaz wypasu i koszenia) 
  • będzie obowiązywał zakaz stosowania środków ochrony roślin i nawozów.

Dopłaty do ugorowania: jaka stawka?

W 2024 roku stawka dopłaty do ugorowania wyniosła 422,34 zł/ha. To mniej niż początkowo planował resort rolnictwa - miało to być 563 zł.

Warto pamiętać, że od 2025 będzie limit hektarów na gospodarstwo, do których można ubiegać się o ekoschematy. Ma to być maksymalnie 300 ha.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
08. styczeń 2025 19:46