​Ekoschematy 2025: będą nowe dopłaty dla rolników. Za co i jaka stawka?Katarzyna Wójcik
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2025

​Ekoschematy 2025: będą nowe dopłaty dla rolników. Za co i jaka stawka?

22.11.2024., 16:30h

Resort rolnictwa wprowadza nowe dopłaty bezpośrednie. Poszerza katalog produktów, za które przysługują płatności w ramach ekoschematu "Biologiczna uprawa". Za co rolnicy mogą dostać pieniedze? Jaka stawka?

Będą dopłaty za stosowanie bionawozów

Będą nowe dopłaty dla rolników w ramach ekoschematów. Ministerstwo rolnictwa rozszerza katalog produktów, które można zastosować w "Biologicznej ochronie upraw" o nawozy mikrobiologiczne. Do tej pory rolnicy w tej praktyce mogli stosować tylko mikrobiologiczne środki ochrony roślin. Problem polegał na tym, że było ich mało. Jak informuje topagrar.pl obecnie na 2848 zarejestrowanych środków ochrony roślin do grupy mikrobiologicznych należy tylko 51. W związku z tym rolnikom ciężko je kupić, bo popyt na nie jest spory. Poza tym są drogie. 

Dlatego Komitet Monitorujący Plan Strategiczny WPR podjął uchwałę o zmianie nazwy ekoschematu na „Biologiczna uprawa” i wprowadzeniu do tej praktyki bionawozów. Zwiększy to szansę na otrzymanie dopłat, bo nawozowych produktów mikrobiologicznych mamy w Polsce 258, czyli 5 razy więcej niż mikrobiologicznych środków ochrony roślin. 

- W związku z postępującymi zmianami klimatycznymi, pogarszającym się stanem gleb w Polsce, a także koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego istnieje potrzeba zwiększania aktywności biologicznej gleb i zachowania ich bioróżnorodności, czemu może służyć stosowanie NPM – czytamy w uzasadnieniu do uchwały Komitetu Monitorującego. 

Biologiczna uprawa: jakie dopłaty dla rolników?

Zdaniem Komitetu Monitorującego co roku wsparciem w ramach wariantu dotyczącego nawozowych produktów mikrobiologicznych objęta będzie powierzchnia ok. 500 tys. hektarów. Szacowana stawka za realizację została określona na:

  • 89,89 euro/ha - w przypadku wariantu 1. Mikrobiologiczne środki ochrony roślin
  • 22,47 euro/ha (ok. 96 zł) - w przypadku wariantu 2. Nawozowe produkty mikrobiologiczne.

Oczywiście, w zależności od zainteresowania ekoschematem, faktyczna wypłacona stawka może być niższa lub wyższa. W tym roku za stosowanie mikrobiologicznych środków ochrony roślin rolnicy otrzymali 300 zł/ha. 

Żeby otrzymać dopłaty, rolnicy będą musieli przedstawić dowody zakupu nawozowego produktu mikrobiologicznego oraz wpisy w ewidencji zabiegów, z której będzie wynikało m.in., na której działce został zastosowany nawozowy produkt mikrobiologiczny, na jakiej powierzchni, w jakiej dawce. Weryfikacja obejmie zgodność wykonania zabiegu z etykietą stosowania danego preparatu. 

Wprowadzenie płatności za bionawozy musi jeszcze zostać formalnie zaakceptowane przez KE. 

Bionawozy, czyli co?

Za nawozowe produkty mikrobiologiczne uznaje się produkty zawierające wyłącznie mikroorganizmy, w tym mikroorganizmy martwe lub nieaktywne, lub konsorcja tych mikroorganizmów oraz substancje stanowiące pożywkę dla tych mikroorganizmów i ich metabolity, a także nieszkodliwe substancje resztkowe z pożywek, które poprawiają aktywność biologiczną gleby lub stymulują procesy odżywiania roślin lub grzybów.

Stosowanie nawozowych produktów mikrobiologicznych niesie ze sobą wiele korzyści dla środowiska, takich jak:

  • poprawa aktywności mikrobiologicznej gleby oraz stymulacja procesów odżywiania roślin lub grzybów; 
  • zwiększenie przyswajalności trudno dostępnych składników pokarmowych przez rośliny; 
  • większa odporność roślin na stres abiotyczny i patogeny; 
  • utrzymanie lub zwiększenie ilości węgla organicznego w glebie oraz zwiększenie porowatości gleb; 
  • zwiększenie różnorodności mikrobiologicznej środowiska glebowego. 

Kamila Szałaj

image
Dopłaty bezpośrednie 2025

Dopłaty bezpośrednie: będzie nowy ekoschemat dla rolników. Stawka nawet 480 zł/ha

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. listopad 2024 16:32