Jest odpowiedź ministerstwa rolnictwa na wniosek rolników w sprawie zmian w ekoschemacie Rolnictwo węglowe w ramach praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe. Rolnicy chcieli, by skoszenie wsiewki śródplonowej zależało od fazy dojrzałości, w jakiej się ona znajduje, a nie od narzucanego terminu. Obecnie wsiewki trzeba utrzymać co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym.
Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe chronią glebę
Jak wyjaśnia WIR, resort rolnictwa w swojej odpowiedzi zaznaczył, że praktyka Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe ma na celu poprawę stanu i ochronę gleby oraz uzyskanie dodatkowej biomasy i utrzymanie okrywy roślinnej, ponieważ uprawa wsiewek, jak i międzyplonów może zwiększać wchłanianie CO2 w rolnictwie poprzez wiązanie go w materii ograniczonej.
– Ponadto, praktyka Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe jest integralną częścią ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, który został opracowany na rzecz ochrony klimatu i środowiska jako jedna z metod adaptacji rolnictwa do zmieniającego się klimatu. Praktyka ta jest dobrowolna, a jednocześnie najwyżej wyceniona pośród praktyk wchodzących w skład ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi – 5 pkt (dopłata szacowana na poziomie PS WPR – ok. 100 zł/1 pkt) – informuje WIR.
MRiRW nie zgadza się na zmiany
W swojej odpowiedzi MRiRW uwzględnia przebieg warunków pogodowych i zwraca uwagę rolników na fakt, że każdego roku jest on inny i trudny do przewidzenia w roku następnym. Ponadto wskazuje, że różnica w nasileniu skali zjawisk atmosferycznych jest zazwyczaj niejednolita, co przekłada się na wzrost poszczególnych gatunków roślin uprawianych jako wsiewki śródplonowe. Co więcej, resort rolnictwa przypomina, że w Polsce występuje znaczne zróżnicowanie gleb i poziomu kultury rolnej, przez co kondycja i stan upraw w różnych częściach kraju nigdy nie będzie taka sama.
– Może to komplikować prawidłową ocenę ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o stwierdzeniu (bądź niestwierdzeniu) ewentualnych uchybień, tj. rodzaju uchybienia, współczynniku dotkliwości i jego trwałości, np. wcześniejsza (nieuzasadniona) likwidacja plantacji przez rolnika – podaje MRiRW i stwierdza, że nie widzi uzasadnienia w propozycji złożonej przez samorząd rolniczy.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: WIR