![Ceny świń w Polsce: tak dużych podwyżek nie pamiętają najstarsi handlarze [SONDA]](/templates/site/images/jpgs/h_no-image_640.jpg)
Rolnicy apelują o zmiany w ekochemacie „Rolnictwo węglowe”. Domagają się dopuszczenia koszenia międzyplonów ozimych. Samorząd rolniczy podkreśla, że można by je przeznaczyć na paszę.
- Wiele gospodarstw rolnych w Polsce uprawia międzyplony ozime w tym popularną mieszankę gorzowską oraz inne gatunki trwa, które mogłyby być skoszone i przeznaczone na paszę. (...) Niestety obecne przepisy zabraniają koszenia międzyplonów ozimych, jeśli rolnik deklarował taki międzyplon w płatnościach bezpośrednich w ramach ekoschematów – tłumaczy rolniczy samorząd.
Rolnicy dodają, że skoszony międzyplon ozimy będzie cennym uzupełnienie zasobów paszowych, ponieważ na niżej położonych terenach stoi woda i gnije trawa.
Kiedy możliwe jest wykorzystanie międzyplonów ozimych na paszę dla zwierząt?
W odpowiedzi na ten postulat ministerstwo rolnictwa poinformowało, że przepisy nie przewidują zakazu koszenia międzyplonów i prowadzenia na nich wypasu. Biorąc to pod uwagę, ministerstwo rolnictwa dopuszcza wypas lub koszenie międzyplonów ale pod warunkiem, że zostanie pozostawiona wystarczająca okrywa roślinna w celu zachowania jej skuteczności w pełnieniu ww. funkcji.
Jeśli zaś chodzi o międzyplony w płatnościach rolno-środowiskowo-klimatycznych w pakiecie 2. to skoszenie roślin nie jest możliwe. Ale przepisy dopuszczają spasanie mieszanek roślin jarych jesienią, a mieszanek roślin ozimych lub mieszanek roślin jarych i ozimych – wiosną, jeżeli doradca rolnośrodowiskowy zezwoli. Ale i tak odpowiednie zapisy powinny znajdować się w planie działalności rolnośrodowiskowej.
Czytaj także: Dopłaty bezpośrednie 2025: część rolników z zakazem orki. "Stracimy ziemię i pasze"
Międzyplony w dopłatach bezpośrednich 2025
Od 2025 r. międzyplony mogą służyć realizacji wymogów lub zobowiązań w zakresie:
- warunkowości – w ramach norm: GAEC 6 (minimalna pokrywa glebowa w najwrażliwszych okresach) oraz GAEC 7 (w zakresie zmianowania upraw na gruntach ornych),
- ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi – w ramach praktyki Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe.
Międzyplony pełnią funkcje w zakresie ochrony środowiska: pobierają składniki nawozowe ograniczając ich wymywanie z gleby do wód oraz zwiększają różnorodność biologiczną zespołów roślinnych.
Kamila Szałaj