Czy rolnicy będą musieli robić zdjęcia geotagowane?Envatoelements
StoryEditorEkoschematy

Ekoschematy: czy rolnik nie będzie potrzebował zdjęć geotagowanych, aby dostać dopłaty za przyoranie obornika?

05.05.2023., 16:00h
Dokumentacja zabiegów realizowanych w ramach ekoschematów, której wymaga się od rolników, wzbudziła wśród nich niemałe kontrowersje. Wymóg przyorania obornika w czasie 12 godzin od jego rozrzucenia, a także udokumentowanie prac przy pomocy zdjęć geotagowanych wydają się absurdalne. Co na to KRIR?

Ekoschematy załamują rolników

Zgodnie z rozporządzeniem wydanym 13 marca 2023 r. dotyczącym ustalenia szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłat płatności do ekoschematów, które są częścią Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, od rolników chcących uczestniczyć w działaniu mającym na celu wymieszanie obornika na gruntach ornych w czasie 12 godzin od jego rozrzucenia lub w stosowaniu nawozów naturalnych, płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo w ramach rolnictwa węglowego, wymaga się przesłania za pomocą aplikacji, której administratorem jest ARiMR, zdjęcia geotagowanego, będącego potwierdzeniem wykonanych prac.

Którzy rolnicy są zwolnieni z robienia zdjęć uprawom?

Z dokumentacji fotograficznej zwolnieni są jedynie rolnicy, którzy z ekoschematu skorzystają jeszcze w 2023 r., jednak nie oznacza to, że udowodnienie wykonanych prac nie obowiązuje ich w ogóle. Zgodnie z wymogami gospodarz musi:

  • złożyć oświadczenie do kierownika ARiMR o wykonaniu prac,
  • zaprowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, do czego posłuży mu formularz opracowany przez ARiMR i udostępniony na jej stronie internetowej.

Jakie informacje muszą zostać zawarte w formularzu?

Rolnik korzystający z formularza ARiMR musi zawrzeć w nim następujące informacje:

  • nr działki ewidencyjnej,
  • wielkość powierzchni,
  • datę wykonania zabiegu,
  • rodzaj wykonanego zabiegu.

KRIR apeluje o wprowadzenie zmian

26 kwietnia 2023 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zgłosił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi prośbę o wprowadzenie uproszczeń w systemie dokumentowania zabiegów przez rolników w ramach ekoschematów. Samorząd rolniczy zauważył realne zagrożenie wystąpieniem komplikacji w procesie dokumentowania wykonywanych prac, ponieważ nie wszędzie będzie docierał zasięg sieci. Faktem jest również to, że nie wszyscy rolnicy mają urządzenia elektroniczne, które umożliwiłyby im wykonanie zdjęć geotagowanych, dlatego KRIR prosi o wprowadzenie nowych możliwości dokumentacji upraw w ramach ekoschematów, do wyboru dla rolników.

oprac. Justyna Czupryniak

źródło: KRIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 08:30