7 listopada upłynął termin składania oświadczeń o wymieszaniu obornika z glebą oraz o stosowaniu płynnych nawozów. Praktyki te są realizowane w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi.
Jeżeli rolnik nie przesłał na czas wymaganych dokumentów potwierdzających wykonanie tych praktyk, ARiMR może uznać, że nie zostały one zrobione. W związku z tym ma prawo zmniejszyć rolnikowi płatności związane z tym ekoschematem.
Ministerstwo rolnictwa: rolnik nie traci prawa do dopłat, jeśli wystąpiła siła wyższa
Ministerstwo rolnictwa w opublikowanym dziś komunikacie zaznacza, że jeżeli przeprowadzenie wspomnianych zabiegów nie było możliwe z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe, w szczególności nadmierne uwilgotnienie gleby, to zachodzą przesłanki uznania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, o których jest mowa w przepisach unijnych.
- W sytuacji uznania danego przypadku za działanie siły wyższej, rolnik zachowuje prawo do otrzymania pomocy. Każdy przypadek wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności powinien zostać zgłoszony do kierownika biura powiatowego ARiMR niezwłocznie po ich wystąpieniu - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.
W 2023 roku oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego
Przypomnijmy. Rolnik na potwierdzenie realizacji praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin i praktyki Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, przesyła do ARiMR za pomocą aplikacji Mobilna ARiMR zdjęcia geotagowane potwierdzające wykonanie tych zadań w wymaganym czasie.
W 2023 roku wprowadzono jednak odstępstwo od tego wymogu. W przypadku, gdy rolnik nie jest w stanie wykonać lub przesłać zdjęcia geotagowanego może złożyć do ARiMR oświadczenie o wykonaniu praktyki.
Oświadczenie powinno być złożone w terminie nie później niż:
- 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
- 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Rejestr zabiegów agrotechnicznych i potwierdzenie zakupu
Rolnik musi też prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, z którego zapisów wynika, że praktyka została terminowo wykonana. Jeśli na potrzeby realizacji którejś z tych dwóch praktyk kupił nawóz naturalny płynny, obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny, musi posiadać imienny dokument potwierdzający zakup.
Kamila Szałaj