Ekoschematy: jaka kara za brak okrywy glebowej?Łukasz Siara
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Ekoschematy: jaka kara za brak okrywy glebowej?

02.12.2024., 17:00h

Rolnicy, którzy ubiegają się o dopłaty w ramach ekoschematu "Międzyplony ozime" muszą przestrzegać ważnych terminów. Jaka kara grozi za usunięcie okrywy glebowej przed 15 lutego?

Międzyplony i mulcz na polu przynajmniej do 15 lutego

Rolnicy, którzy zdecydowali się na realizację ekoschematu "Międzyplony ozime" w ramach Rolnictwa węglowego powinni pamiętać o ważnych terminach. Muszą utrzymać międzyplony co najmniej do 15 lutego roku. Mogą je zmulczować (po 15 listopada), ale mulcz też powinien pozostać na polu do 15 lutego. 

W związku z tym, że utrzymanie okrywy glebowej do dnia 15 lutego następnego roku ma na celu poprawę stanu gleby i jej ochronę wtedy, gdy gleba jest najbardziej narażona na erozję, dopuszczenie możliwości mulczowania nie zmienia terminu utrzymania okrywy glebowej, zarówno jako żywej masy roślinnej, jak i mulczu - wyjaśnia ministerstwo rolnictwa.

Jaka kara za brak utrzymania okrywy glebowej do 15 lutego?

Jeśli rolnik szybciej usunie mulcz lub międzyplony, naraża się na sankcje. ARiMR obetnie mu płatności za ten ekoschemat. 

- Jeżeli rolnik nie utrzyma międzyplonu ozimego do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności, stosuje się zmniejszenie płatności za tę praktykę w wysokości 30 proc. - wyjaśnia Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu 

W jaki sposób rolnik może wykonać mulczowanie?

Mulczowanie można wykonać poprzez:

  • ścięcie biomasy i pozostawienie mulczu na powierzchni pola lub
  • częściowe wymieszanie międzyplonu z glebą, przy czym można to wykonać każdą maszyną, która nie przyoruje skiby. W przypadku stosowania brony talerzowej należy pamiętać o takim ustawieniu talerzy, które nie powoduje odwrócenia skiby.

Międzyplon ozimy: jakie gatunki roślin?

Międzyplon ozimy w formie mieszanki musi być utworzony z co najmniej 2 gatunków roślin w formie jarej lub ozimej z następujących grup:

  • zboża,
  • oleiste,
  • pastewne,
  • bobowate drobnonasienne,
  • bobowate grubonasienne,
  • miododajne

- z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż. Rolnik nie może także niczym pryskać wysianych międzyplonów aż do 15 lutego. 

Kamila Szałaj

image
Zwrot zaliczki dopłat

Dopłaty bezpośrednie: kiedy ARiMR może zażądać zwrotu zaliczki od rolnika?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
02. grudzień 2024 17:02