Pieniądze w ramach ekoschematu „Wymieszanie słomy z glebą” można otrzymać za wymieszanie całej słomy po zbiorze plonu głównego lub jej przyoranieMagdalena Szymańska
StoryEditorEkoschematy

Ekoschematy obszarowe na nowych zasadach. Co się zmieniło?

10.10.2023., 18:30h
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdziła zapowiadane zmiany w ekoschematach. Ze względu na ważne zmiany, zwłaszcza te obejmujące terminy, pisaliśmy już o nich na etapie zapowiedzi, tj. w numerze 34. „Tygodnika” w artykule „Ekoschematy obszarowe – pilnuj terminów i obowiązków”. Większość z nich dotyczy ekoschematu „Rolnictwo węglowe”. We wspomnianym numerze zamieściliśmy również tabelę, która porządkuje obowiązki i terminy dotyczące tego ekoschematu. Warto po nią sięgnąć, a wymogi i terminy ujęte w tabeli jako zapowiadane przyjąć za obowiązujące.

Ekoschematy: oświadczenie DJP

Dla uporządkowania tych kwestii przypomnijmy, że rolnicy, którzy nie zarejestrowali w komputerowej bazie danych alpak, danieli, jeleni szlachetnych, lam, mułów i osłów, a korzystają z praktyki „Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt” w „Rolnictwie węglowym”, mogą złożyć oświadczenie o dużych jednostkach przeliczeniowych (DJP) tych zwierząt w celu uwzględnienia ich w wyliczeniu obsady.

Korzystający z praktyki „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia”, tak jak planowano, mogli w przypadku upraw zgłoszonych w 2023 r. jako plon główny albo upraw ozimych wysiewanych w 2023 r. opracować plan nawozowy do końca września br.

Wnioskujący o dopłaty w ramach „Zróżnicowanej struktury upraw” w przypadku uprawy rzepaku powinni słomę po zbiorze plonu głównego rozdrobnić i wymieszać z glebą lub przyorać.

„Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji”

Praktykę „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji” rozszerzono o produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego. Tak więc za zrealizowanie tej praktyki uznaje się sytuację, w której rolnik wymiesza obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego z glebą. Zabieg przyorania wymienionych nawozów naturalnych jest równoważny z ich wymieszaniem z glebą. Jeśli do zrealizowania tej praktyki rolnik kupił któryś z nawozów, musi posiadać imienny dokument to potwierdzający.

O produkt pofermentacyjny powstający w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego rozszerzono także praktykę „Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo”. Wymogi dotyczące tej praktyki, oprócz oczywiście terminu zaorania nawozów, są spójne z „Wymieszaniem obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin o jego aplikacji”.

„Wymieszanie słomy z glebą” - jakie zmiany?

Uczulamy rolników na zmiany w praktyce: „Wymieszanie słomy z glebą”. Można ją stosować na gruntach ornych, z wyłączeniem powierzchni gruntów ornych, na których jest prowadzona uprawa rzepaku w ramach praktyki „Zróżnicowana struktura upraw”.

Ponadto punkty za nią są przyznawane, jeżeli rolnik rozdrobni całą słomę po zbiorze plonu głównego i wymiesza ją z glebą lub ją przyorze. Przy czym za słomę uznaje się pozostałe po oddzieleniu ziarna lub nasion:

  • suche źdźbła,
  • łodygi,
  • liście,
  • plewy,
  • łuszczyny i strączyny dojrzałych roślin uprawnych zbożowych, w tym kukurydzy,
  • zbóż rzekomych, w tym gryki, szarłatu i komosy,
  • dojrzałych roś­lin uprawnych oleistych, bobowatych, facelii i traw nasiennych.

Do 30 września 2023 r. wydłużono termin dostarczenia do ARiMR wyciągu z rejestru zabiegów agrotechnicznych, który udokumentuje, na jakiej powierzchni został zastosowany biologiczny środek ochrony upraw w ramach ekoschematu „Biologiczna ochrona upraw”. Do tego dnia dostarcza się też imienny dokument potwierdzający zakup środka ochrony roślin albo inny imienny dokument potwierdzający jego nabycie, w którym wskazano jego nazwę oraz ilość.

Łączenie ekoschematów z PROW 2014-2020

Uporządkowano także kwestie łączenia ekoschematów z realizacją zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych w ramach pakietu 1. „Rolnictwo zrównoważone” na gruntach objętych zobowiązaniem rolno-środowiskowo-klimatycznym PROW 2014–2020. Można je realizować łącznie z takimi praktykami „Rolnictwa węglowego”, jak:

  • „Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe”,
  • „Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia”,
  • „Zróżnicowana struktura upraw”,
  • „Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji”,
  • „Wymieszanie słomy z glebą”,
  • „Prowadzenie produkcji roś­linnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin”.

Przy czym może to dotyczyć gruntów ornych, które nie były zadeklarowane we wniosku o przyznanie pierwszej płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.

image
Ekoschemat: Dobrostan zwierząt

Ekoschematy: Rolnicy muszą złożyć w ARiMR rejestr wypasu lub oświadczenie, aby nie stracić dopłat

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 15:46