Upływa termin składania oświadczeń o wymieszaniu obornika z glebą oraz o stosowaniu płynnych nawozów. Rolnicy, którzy wybrali tę praktykę w ramach ekoschematu mają czas na złożenie wymaganych dokumentów do 7 listopada 2023 roku.
W 2023 roku oświadczenie zamiast zdjęcia geotagowanego
Przypomnijmy. Rolnik na potwierdzenie realizacji praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin i praktyki Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, przesyła do ARiMR za pomocą aplikacji Mobilna ARiMR zdjęcia geotagowane potwierdzające wykonanie tych zadań w wymaganym czasie.
W 2023 roku wprowadzono jednak odstępstwo od tego wymogu. W przypadku, gdy rolnik nie jest w stanie wykonać lub przesłać zdjęcia geotagowanego może złożyć do ARiMR oświadczenie o wykonaniu praktyki.
Oświadczenie powinno być złożone w terminie nie później niż:
- 14 dni od dnia złożenia wniosku, jeżeli praktyka była zrealizowana w tym roku przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca 2023 r. lub
- 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeżeli była ona zrealizowana po dniu złożenia wniosku, nie później jednak niż do 7 listopada 2023 r.
Oświadczenie o wykonaniu praktyki Obornik 2023 można pobrać TUTAJ (źródło:ARiMR)
Oświadczenie o wykonaniu praktyki Nawozy naturalne płynne 2023 można pobrać TUTAJ (źródło:ARiMR)
Rejestr zabiegów agrotechnicznych i potwierdzenie zakupu
Rolnik musi też prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, z którego zapisów wynika, że praktyka została terminowo wykonana. Jeśli na potrzeby realizacji którejś z tych dwóch praktyk kupił nawóz naturalny płynny, obornik, pomiot ptasi lub produkt pofermentacyjny, musi posiadać imienny dokument potwierdzający zakup.
Wymieszanie obornika i stosowanie płynnych nawozów: za co rolnik może dostać punkty?
W przypadku obydwu praktyk punkty są przyznawane do powierzchni gruntów ornych.
W ekoschemacie Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin punkty są przyznawane, jeżeli rolnik wymiesza obornik, odchody drobiu z bezściółkowego systemu utrzymywania zwierząt gospodarskich, tzw. pomiot ptasi, lub produkt pofermentacyjny, z glebą, przy czym zabieg przyorania obornika, pomiotu ptasiego lub produktu pofermentacyjnego uznaje się za równoważny z ich wymieszaniem z glebą.
Natomiast w praktyce Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo punkty są przyznawane, jeżeli rolnik stosuje nawóz naturalny płynny lub produkt pofermentacyjny.
Dopuszczalne jest zarówno wiosenne jak i,,pożniwne” stosowanie tej praktyki w kontekście łączenia jej czy następstwa praktyki,,Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe”.
Trzeba też pamiętać, że obornik jako naturalny nawóz stały podlega także przepisom wynikającym z programu azotanowego.
Kamila Szałaj