Zbiornik WOLF System o pojemności ponad 2 tys. m3, w którym początkowo hodowca przechowywał gnojowicę, a teraz poferment z biogazowniWolf System
StoryEditorEkoschematy

Ekoschematy: wymieszanie obornika w ciągu 12 godzin. Czy obejmuje też poferment?

02.09.2023., 16:00h
Rolnicy w ramach Ekoschematu Rolnictwo Węglowe mogli wybrać praktykę Wymieszanie obornika na gruntach ornych w czasie 12 godzin od jego aplikacji, za którą przysługiwały dwa punkty (200 zł). Rolnicy zaapelowali o zmianę przepisów i uwzględnienie na liście nawozów naturalnych pofermentu

Czy poferment to dobry nawóz?

W ostatnim czasie poferment stał się nawozem coraz częściej wykorzystywanym w gospodarstwach, gdzie hodowane są krowy mleczne lub trzoda chlewna (biogazownia rolnicza, produkcja separatu na legowiska). Jest to nawóz naturalny o wysokiej wartości, którego jakość nie różni się poziomem od jakości obornika, gnojowicy, czy pomiotu kurzego.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać punkty za Wymieszanie obornika?

Rolnik otrzymuje punkty za realizację praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji do powierzchni gruntów ornych, jeżeli wymiesza obornik z glebą, przy czym zabieg przyorania obornika uznaje się za równoważny z jego wymieszaniem z glebą. Dopuszczalne jest zarówno wiosenne jak i,,pożniwne” stosowanie tej praktyki w kontekście łączenia jej czy następstwa praktyki,,Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe”.

Rolnicy muszą robić zdjęcia geotagowane uprawom

Rolnicy na potwierdzenie realizacji praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji, są zobowiązani przesłać zdjęcia geotagowane, które potwierdzą realizację praktyki w wymaganym czasie, na których podstawie jest można potwierdzić realizację praktyki. W związku z tym, że wśród rolników pojawiły się głosy, że nie każdy z nich potrafi lub może wykonać takie zdjęcie beneficjent może złożyć do ARiMR oświadczenie o wykonaniu praktyki do 14 dni po wykonaniu zabiegu, którego wzór zamieszczony jest na stronie ARiMR, oraz musi prowadzić rejestr zabiegów agrotechnicznych, z którego zapisów wynika, że praktyka została terminowo wykonana.

Rolnicy, którzy kupili obornik na potrzeby realizacji praktyki, muszą posiadać imienny dokument potwierdzający zakup obornika lub inny dokument potwierdzający jego nabycie.

W jaki sposób złożyć dokumenty na ekoschematy?

Wymagane dokumenty należy złożyć przy użyciu aplikacji eWniosekPlus. Dołącz dokumenty:

po zalogowaniu się w aplikacji (tak samo, jak w przypadku składania wniosku o dopłaty), w widocznym po lewej stronie okna głównego menu wybieramy zakładkę „Dok. Uzupełniające”, gdzie mamy od razu możliwość dołączenia trzech rejestrów dotyczących wypasu oraz tzw. załączników niemerytorycznych dla kampanii 2023,

 wybierając opcję dodania załącznika niemerytorycznego otwieramy długą listę możliwych do dołączenia dodatkowych dokumentów, podobnie jak robiliśmy to dodając załączniki do wniosku o dopłaty bezpośrednie.

Poferment będzie zaliczany do ekoschematów

W minionym naborze wniosków nie był uwzględniany poferment, jako alternatywa obornika czy pomiotu kurzego, co wywołało oburzenie wśród hodowców zwierząt na rusztach. Centralny Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Brwinowie podał, że od nowej kampanii będzie taka możliwość.

- Uprzejmie informujemy, że finalizowane są prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie ekoschematów obszarowych. W odniesieniu do wersji konsultowanej w ramach konsultacji zewnętrznych projekt został uzupełniony o poniższą kwestię: Uwzględniono produkty pofermentacyjne – ustawa z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz. U. poz. 1597), zmieniła m.in. ustawę o nawozach i nawożeniu wprowadzając definicję produktu pofermentacyjnego. W związku z tym w rozporządzeniu ekoschematowym dopuszczono możliwość wykorzystania produktu pofermentacyjnego na potrzeby realizacji praktyki Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji oraz praktyki Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo. Tym samym rolnik stosujący produkty pofermentacyjne spełniające określone warunki będzie mógł wnioskować o przyznanie punktów za realizację ww. praktyk – podał CDR.

Dorota Kolasińska na podst. CDR/gov.pl/archiwum TAP

Źródło: Top Agrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. listopad 2024 19:56