Ryczałt zamiast ekoschematów dla najmniejszych gospodarstw rolnych?
Pierwsze informacje na temat projektu zmian zaplanowanych do ekoschematu dla rolników uprawiających do 5 ha ziemi, pojawiły się pod koniec maja. Pisaliśmy o tym w artykule Komisarz Wojciechowski chce uprościć dopłaty bezpośrednie. Jak? Temat ten został poruszony także 1 czerwca 2023 r. podczas spotkania ministra rolnictwa Roberta Telusa z prezesami izb rolniczych. Szef resortu rolnictwa potwierdził, że planowane jest wprowadzenie ryczałtu.
– Pracujemy nad tym, aby wprowadzić ryczałt dla gospodarstw do 5 ha. Chcemy, żeby był on na poziomie ok. 220 euro na ha – powiedział minister. Dodał, że zmiany mają dotyczyć również gospodarstw ekologicznych.
Kolejna deklaracja odnośnie do zmian w ekoschematach dla rolników uprawiających do 5 ha padła z ust ministra Telusa podczas konferencji prasowej, która odbyła się w trakcie Krajowych Dni Pola w Sielinku.
– Jesteśmy w trakcie przygotowywania zmian w ekoschematach. Mamy pewną propozycję, którą niedługo ogłosimy. Zmiany będą dotyczyć gospodarstw do 5 ha, stanowiących ok. 52 proc. ogółu w Polsce, ponieważ chcemy, żeby na ekoschematach, na tej nowej perspektywie, nie stracili środków – powiedział Telus.
Czy rolnicy do 5 ha nie będą brali udziału w ekoschematach?
Wypowiedź ministra Telusa nie wskazywała jednak jednoznacznie na to, czy wobec planowanych zmian rolnicy uprawiający do 5 ha, będą mogli uczestniczyć w ekoschematach, czy też nie. Jak ustaliliśmy w ministerstwie rolnictwa, prace na projektem dopiero trwają. Jednak najprawdopodobniej rolnicy będą mogli wybrać, czy chcą otrzymać ryczałt czy też skorzystać z ekoschematów, bo w przypadku niektórych upraw praktyki te będą bardziej opłacalne niż dopłata 220 zł/ha.
oprac. Justyna Czupryniak