WPR 2023-2027 – a co potem?
Aktualnie rolnicy w UE realizują założenia Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, jednak w Brukseli od dawna trwają dyskusję dotyczące tego, jak ma wyglądać rolnictwo po roku 2027 i co z środkami finansowymi trafiającymi na konta unijnych producentów rolnych.
Jak informuje niemiecki portal agrarheute.com, zdaniem Rządu Federalnego Niemiec, w przyszłości dopłaty bezpośrednie nie powinny być przyznawane wszystkim rolnikom, a środki z puli przeznaczonej na ich wypłatę należałoby przeznaczyć dla rolników realizujących praktyki środowiskowe.
Płatności środowiskowe zamiast płatności bezpośrednich
Ze stanowiska, które zostało skierowane do redakcji agrarheute.com, wynika, że niemiecki rząd federalny chciałby, by premie obszarowe były w przyszłości zastąpione płatnościami nagradzającymi wymierną efektywność klimatyczno-środowiskową w rolnictwie, czyli praktyki środowiskowe. Zdaniem niemieckim polityków, w perspektywie włączenia Ukrainy do UE, dopłaty bezpośrednie, których wysokość jest uzależniona od ilości gruntów przeznaczonych pod uprawą, nie są przyszłościowe.
Pieniądze z UE na środowisko i małe gospodarstwa
Zdaniem Rządu Federalnego Niemiec, środki finansowe przeznaczane na wypłatę dopłat bezpośrednich powinny być przeznaczane na wypłatę premii za działania podejmowane przez rolników na rzecz ochrony klimatu, środowiska, przyrody i zwierząt, które obecnie nie są nagradzane w wystarczającym stopniu. Jak sugerują niemieccy politycy, w tym celu należałoby w zdecydowany sposób zwiększyć minimalne budżety przeznaczone na regulacje organiczne i działania rolnośrodowiskowe. Rząd federalny uważa, że zakres dopłat bezpośrednich, w jakim są obecnie oferowane, należałoby skoncentrować na małych i średnich gospodarstwach.
WPR wymaga uproszczenia
Ponadto Rząd Federalny Niemiec jest zdania, że WPR należałoby uprościć, a tworzone w przyszłości plany strategiczne nie powinny obejmować wszystkich szczegółów wdrażania polityki rolnej, lecz skupiać się na ogólnym opisie założeń. Natomiast decyzja dot. rodzaju środków, które będą podejmowane w celu osiągnięcia celów, powinna należeć do państwa członkowskich. Ponadto niemieccy politycy uważają, że przeprowadzane kontrole powinny być bardziej zorientowane na ryzyko, a rolnikom, w których gospodarstwach występuje niski poziom błędu, powinno się je ograniczać, by zmniejszyć ilość obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych.
Niemcy nie chcą wzmocnienia finansowego rezerwy rolnej
Zdaniem Rządu Federalnego Niemiec, należałoby również zrezygnować z finansowego wzmocnienia rezerwy rolnej, ponieważ uważa on, że dotychczasowe wyczerpywanie środków na zasadzie „kto pierwszy, ten lepszy” mające miejsce za czasów kadencji Janusza Wojciechowskiego, jest bez sensu.
W rolnictwie trzeba odróżnić kryzysy rynkowe od pogodowych
Niemieccy politycy wskazują również, że w polityce unijnej należałoby wyraźnie odróżnić klasyczne kryzysy rynkowe od pogodowych. Ich zdaniem, kryzysy rynkowe należałoby rozwiązywać na poziomie UE, a pogodowe w większym stopniu na poziomie krajowym ze względu na występujące w tym przypadku różnice regionalne. Ponadto rząd federalny domaga się wprowadzenia przejrzystych kryteriów wykorzystania rezerwy rolnej.
Premia dla młodych rolników i kobiet
Zdaniem niemieckich polityków, do nowej WPR należałoby wdrożyć dodatkowy instrument finansowania wspierający młodych rolników. Ponadto za niezbędne uważają również, wprowadzenie dodatkowych elementów finansowania dla rolniczek.
Przeczytaj również:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: agrarheute.com