Już od 1 stycznia 2025 roku polskich rolników zacznie obowiązywać nowa norma - GAEC 2, która ma na celu ochronę gleb bogatych w węgiel oraz terenów podmokłych. Wymogi dotyczą gruntów, które kwalifikują się do płatności obszarowych WPR i na których prowadzona jest działalność rolnicza.
Jakie grunty będą objęte normą?
Jak informuje ministerstwo rolnictwa, grunty objęte normą GAEC 2 wyznaczają naukowcy z IUNG-PIB, którzy w latach 2021-2023 przeprowadzili inwentaryzację terenów, analizy gleb, analizy zdjęć satelitarnych niezbędne do wyznaczenia obszarów (działek ewidencyjnych) objętych ochroną w ramach tej normy GAEC 2.
W ten sposób wyznaczono blisko 146 tys. ha takich obszarów. Są to głównie tereny podmokłe i bogate w węgiel. Mapy tych terenów są obecnie opracowywane. Jak wynika z informacji, które przekazał nam IUNG, mapy zostaną opublikowane po akceptacji polskich wymogów GAEC 2 przez Komisję Europejską.
GAEC 2: jakie wymogi musi spełnić rolnik?
Komitetu Monitorujący Plan Strategiczny dla WPR pod koniec października zatwierdził wymogi GAEC 2.
Wymogi normy GAEC 2 są następujące:
Na trwałych użytkach zielonych:
- zakaz przekształcania lub zaorywania (dopuszcza się wykonanie zabiegu renowacji z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu nie częściej niż raz na 4 lata);
- zakaz wydobywania torfu;
- zakaz budowy nowych rowów i instalacji drenujących do odwadniania/odprowadzania wody z terenu.
Na gruntach ornych:
- zakaz orania;
- zakaz wydobywania torfu;
- zakaz budowy nowych rowów i instalacji drenujących do odwadniania/odprowadzania wody z terenu.
Norma GAEC 2 nie dotyczy osuszonych torfowisk
Ministerstwo wyjaśnia, że norma GAEC 2 nie dotyczy odbudowy gleb organicznych użytkowanych rolniczo, które są osuszonymi torfowiskami. Te obowiązki zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych, tzw. rozporządzenie NRL.
Kamila Szałaj