
Ekoschemat „Materiał siewny”: jakie stawki dla rolnika?
Od kampanii 2025 rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty do kwalifikowanego materiału siewnego. Wsparciem objęte będą zboża, mieszanki zbóż, rośliny strączkowe i ziemniaki.
Rolnicy będą mogli ubiegać się o następujące stawki:
- dla zbóż i ich mieszanek – 26,74 EUR/ha (ok. 114 zł po kursie euro z 30.09.2024)
- dla roślin strączkowych – 43,37 EUR/ha (ok. 185 zł)
- dla ziemniaków – 112,13 EUR/ha (ok. 480 zł)
Ekoschemat „Materiał siewny”: jakie warunki?
Żeby otrzymać dopłatę, trzeba będzie okazać dokument potwierdzający zużycie materiału siewnego w ilości, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych. Warunkiem uzyskania płatności będzie zastosowanie na co najmniej 25% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Rolnicy domagają dopłat do materiału siewnego kukurydzy i rzepaku
I właśnie z tym ostatnim warunkiem rolnicy mają kłopot. Ich zdaniem limit minimum 25 proc. gruntów będzie trudny do spełnienia. Dlatego proponują wliczenie do minimalnej powierzchni upraw obsianych materiałem kwalifikowanym również upraw kukurydzy, rzepaku i innych kwalifikowanych nasion, przy zachowaniu płatności do upraw określonych w projekcie rozporządzenia.
- Dla przykładu gospodarstwo uprawiające 100 ha, w tym 80 ha to kukurydza, a 20 ha to zboża, nawet przy obsianiu całej powierzchni gospodarstwa kwalifikowanym materiałem siewnym nie mogłoby zakwalifikować się do dopłaty - zaznacza Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do ministra rolnictwa.
Materiał siewny: rolnicy apelują o dodatkowy limit 100 ha
Rolnikom nie podoba się też fakt, że od 2025 roku dopłaty za ekoschematy obszarowe mają być objęte limitem 300 ha (poza praktyką Retencjonowanie wody na TUZ-ach). Apelują, by dodatkowo dopuścić limit do 100 ha na gospodarstwo w ekoschemacie dotyczącym materiału siewnego.
- Pozwoli to na szersze korzystanie z tego ekoschematu bez nadmiernego zwiększania limitu środków – wyjaśnia Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza.
Z czym będzie można łączyć ekoschemat "Materiał siewny"? Rolnicy wciąż tego nie wiedzą
Poza tym rolnicy alarmują, że wciąż nie ma informacji, które ekoschematy będzie można łączyć z „Materiałem siewnym kwalifikowanym”, a które nie.
- Jeszcze nie wiemy, z czym będzie można łączyć tę praktykę, a z czym nie. Podejrzewam, że wykluczone będzie łączenie tego ekoschematu z Integrowaną Produkcją. Bo w ramach IP rolnik musi zakupić kwalifikat, a ARiMR nie dopłaci dwa razy do tego samego – zaznaczyła Agata Stachowiak, znana jako Księgowa Rolnika, podczas dyskusji zorganizowanej przez Ruch Młodych Farmerów na TikToku. Dodała, że rolnicy powinni to wiedzieć tak naprawdę w sierpniu, bo obydwa ekoschematy dotyczą upraw ozimych.
Kamila Szałaj