
Ekoschemat Materiał siewny: do jakich upraw dopłata?
Od tego roku rolnicy mogą ubiegać się o nowy ekoschemat - dopłaty do kwalifikowanego (elitarnego) materiału siewnego. Wsparciem objęte są zboża, mieszanki zbóż, rośliny strączkowe i ziemniaki.
Nie dla wszystkich jest jednak jasne, jakie dokładnie gatunki będa objęte wsparciem. Zwracają się do nas rolnicy z zapytaniem, czy ma znaczenie sposób i czas zbioru na przykład grochu na nasiona suche, grochu na zielony groszek czy też fasoli.
W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa poinformowało, że dopłaty obejmują:
- w przypadku zbóż:
- jęczmień,
- owies nagi,
- owies szorstki,
- owies zwyczajny,
- pszenica orkisz,
- pszenica twarda,
- pszenica zwyczajna,
- pszenżyto,
- żyto;
- w przypadku roślin strączkowych:
- bobik,
- groch siewny (odmiany roślin rolniczych),
- łubin biały,
- łubin wąskolistny,
- łubin żółty,
- soja,
- wyka siewna;
- ziemniaki.
Ekoschemat Materiał siewny: groch siewny cukrowy i łuskowy oraz fasola bez dopłat
- W związku z powyższym, groch siewny cukrowy, groch siewny łuskowy oraz fasola nie są objęte płatnością w ramach ekoschematu Materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany - zaznacza ministerstwo.
Dopłaty do materiału siewnego: płatność roczna
Natomiast odnosząc się do sposobu i czasu zbioru uprawy resort poinformował, że płatność w ramach ekoschematu Materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany, co do zasadny, jest płatnością roczną.
- Przyznawana jest do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz do uprawy, która stanowi plon główny w roku złożenia wniosku. Płatnościami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon - przypomina ministerstwo.
Ekoschemat Materiał siewny: kto może otrzymać dopłaty? Jakie warunki?
Warunek przystąpienia do ekoschematu:
• zastosowanie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany na powierzchni co najmniej 25% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
Do wyliczenia tego warunku wlicza się zarówno powierzchnię upraw kwalifikujących się do płatności, jak również powierzchnię, na której rolnik zadeklarował materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany kukurydzy, rzepaku, buraka cukrowego lub buraka pastewnego, co rolnik potwierdza w oświadczeniu składanym do Agencji w terminie 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności.
W przypadku, gdy łączna powierzchnia gruntów ornych w gospodarstwie w roku, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności, przekracza 300 ha, 25% powierzchni liczy się w odniesieniu do powierzchni 300 ha.
Warunkiem przyznania płatności jest:
- zastosowanie na tej samej powierzchni ekoschematu Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi lub ekoschematu Biologiczna uprawa lub międzyplonów,
- potwierdzenie zakupu odpowiedniej ilości nasion/sadzeniaków.
- Do limitu 300 hektarów nie wlicza się tych dodatkowych praktyk lub ekoschematów, które są prowadzone na powierzchni obsianej materiałem siewnym kwalifikowanym. Czyli jeżeli rolnik ma 300 hektarów obsiane materiałem siewnym pszenicy i na tej samej pszenicy zaznaczy jako drugi ekoschemat np. międzyplon to dostanie płatność do 300 hektarów oraz do kolejnych 300 ha, bo ma tam drugą praktykę. Więc w rzeczywistości otrzyma płatności do 600 ha - mówi Jolanta Dobiesz, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR.
Ekochemat „Materiał siewny”: jakie stawki dla rolnika?
Rolnicy będą mogli ubiegać się o następujące stawki:
- dla zbóż i ich mieszanek – 26,74 EUR/ha (ok. 114 zł po kursie euro z 30.09.2024)
- dla roślin strączkowych – 43,37 EUR/ha (ok. 185 zł)
- dla ziemniaków – 112,13 EUR/ha (ok. 480 zł)
Resort rolnictwa przewiduje, że corocznie wsparciem objętych będzie:
- 1,2 mln ha gruntów ornych w przypadku zbóż i ich mieszanek,
- 50 tys. ha gruntów ornych w przypadku roślin strączkowych,
- 50 tys. ha gruntów ornych w przypadku ziemniaków
Kamila Szałaj