Jak złożyć oświadczenie?
Oświadczenie o wycofaniu wniosku składa się w formie przygotowanego przez siebie pisma albo wykorzystując gotowy wzór oświadczenia udostępniony przez ARiMR w sekcji: „Materiały”. Wniosek można też wycofać, wchodząc w zakładkę: „Cel złożenia wniosku”, zaznaczając pole „Wycofanie wniosku”.
Posiadacze większych gospodarstw powinni mieć na uwadze, że pomoc wojenna jest ograniczona obszarowo, tj. należy się do powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych kwalifikatem.
Do 14 sierpnia Agencja przyjmuje również wnioski o dopłaty do materiału siewnego w ramach pomocy wojennej od tych rolników, którzy nie wnioskowali o taką pomoc w ramach de minimis. Do wniosku o przyznanie pomocy rolnik musi dołączyć kopie faktur VAT lub ich duplikaty potwierdzające zakup materiału siewnego między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r.
Ile wynoszą stawki dopłat?
Jak zapowiadano, stawki dopłat wyniosą:
- 200 zł/ha zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
- 300 zł/ha strączkowych, z wyłączeniem soi;
- 500 zł/ha soi;
- 1200 zł/ha ziemniaków.
Jednak gdy zapotrzebowanie na pomoc przekroczy łącznie 210 mln zł, do wyliczenia wsparcia zostanie zastosowany współczynnik korygujący.
Jeśli rolnik wnioskuje o przyznanie dopłaty do mieszanki zbożowej lub mieszanki pastewnej, musi załączyć oświadczenie w sprawie składu mieszanki. Gdy natomiast chce otrzymać dopłatę do mieszanki zbożowej lub mieszanki pastewnej, którą sporządził we własnym zakresie z zakupionego materiału siewnego, musi po prostu to oświadczyć. W skład mieszanek sporządzonych we własnym zakresie mogą wchodzić jedynie składniki należące do kategorii elitarny lub kwalifikowany. Jeżeli mieszanka w swoim składzie będzie zawierała składniki kwalifikowane i niekwalifikowane, żaden z nich nie będzie objęty dopłatą.
Gdy rolnik ubiega się o dopłatę do powierzchni mniejszej niż 1 ha, powinien oświadczyć, że posiada jeszcze inne działki rolne (w sumie o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha), na których zastosował gatunki roślin objęte dopłatami.
Z kolei jeśli uprawy założone z kwalifikatu zostały zniszczone z powodu wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej, trzeba załączyć oświadczenie o położeniu tych upraw. Taką sytuację trzeba też udokumentować, np. załączając protokół z oszacowania szkód czy stosowne zaświadczenie.
Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska