Termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie wydłużony do 1 lipca!
Zaskakująca informacja! Ministerstwo rolnictwa po raz kolejny wydłuża termin naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie. Kilka dni temu resort informował, że rolnicy będą mogli składać wnioski do 17 czerwca. A dziś minister Czesław Siekierski przesunął tę datę na 1 lipca.
- W związku z postulatami środowisk rolniczych minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski wydłużył termin składania wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Wnioski można składać do 1 lipca br. - poinformował resort rolnictwa.
Jednocześnie termin składania zmian do wniosku o przyznanie płatności zostanie wydłużony do 16 lipca.
Wniosek o przyznanie płatności może być także złożony później – w terminie 25 dni kalendarzowych po 1 lipca, czyli do 26 lipca 2024 r. Ale w przypadku opóźnienia będzie stosowane zmniejszenie płatności w wysokości 1 proc. należnej kwoty płatności za każdy dzień roboczy.
Zmiana terminów dotyczy płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR. Pierwotny termin miał upłynąć 15 maja 2024 roku.
Płatność dla małych gospodarstw i ugorowanie do 31 sierpnia
Ministerstwo rolnictwa zastrzega jednak, że terminy te nie dotyczą wniosków o przyznanie nowych form płatności bezpośrednich, czyli Płatności dla małych gospodarstw oraz dopłat w ramach ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”.
W tym zakresie będą przygotowane odrębne przepisy, zgodnie z którymi do 31 sierpnia 2024 r. możliwe będzie:
- wnioskowanie o Płatność dla małych gospodarstw oraz
- zmiana wniosku, która będzie polegała na zawnioskowaniu o płatność w ramach nowego ekoschematu.
Rolnicy, którzy będą chcieli otrzymać Płatność dla małych gospodarstw oraz dopłaty do ugorowania, muszą najpierw złożyć standardowy wniosek w podstawowym terminie – na obecnie obowiązujących zasadach.
Zmiany w dopłatach bezpośrednich opóźniają kampanię składania wniosków
Do tej pory wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ok. 1/3 uprawnionych rolników. Reszta wstrzymuje się z wypełnieniem dokumentów, bo w trakcie naboru okazało się, że zmienią się jego zasady:
- pojawi się płatność dla małych gospodarstw do 5 ha użytków rolnych;
- będzie większa swoboda w decydowaniu o obowiązkowym okresie utrzymania okrywy glebowej (GAEC 6);
- dywersyfikacja upraw będzie alternatywą dla zmianowania (GAEC 7 – o tym także);
- obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych zostanie zniesiony (GAEC 8);
- pojawi się nowy ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.
Kamila Szałaj