Ubezpieczenie zwierząt z dopłatą. Do jakich chorób?
Już niedługo ARiMR uruchamia nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt. Ze wsparcia będą mogli skorzystać rolnicy, którzy zajmują się hodowlą trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka zachorowania na co najmniej jedną z chorób zakaźnych np. salmonellozę, chorobę niebieskiego języka, ASF, wysoce zjadliwą grypę ptaków.
Kiedy nabór wniosków na dopłaty do ubezpieczenia zwierząt?
Rolnicy będą mogli złożyć dokumenty od 27 stycznia 2025 r. tylko elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
Dopłaty do ubezpieczenia zwierząt: jaka stawka?
Wsparcie będzie udzielane w formie refundacji 70 proc. składki ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia chorób zakaźnych tych zwierząt.
- Warunkiem przyznania takiej pomocy będzie zawarcie w umowie ubezpieczenia lub polisie zapisu, z którego wynika, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia ponad 20 proc. strat w produkcji zwierząt spowodowanych wystąpieniem co najmniej jednej ze wskazanych chorób zakaźnych - tłumaczy ARiMR.
Agencja zaznacza też, że okres objęty ubezpieczeniem nie może rozpocząć się przed 1 stycznia 2024 r., a starającemu się o dofinansowanie nie przyznano innych dopłat do ubezpieczenia.
Kto może otrzymać dopłaty do ubezpieczenia zwierząt?
Rolnicy, którzy chcą ubiegać się o taką pomoc powinni m.in. posiadać prawo do dysponowania nieruchomością, na terenie której prowadzona jest działalność rolnicza. Ponadto dołączona do wniosku o dofinansowanie umowa lub polisa powinna obejmować ubezpieczenie co najmniej:
- 1000 sztuk drobiu (kurcząt, gęsi, kaczek, perlic i indyków rzeźnych, drobiu nieśnego);
- 4 sztuki bydła, owiec, kóz lub koni
- 14 sztuk świń.
Kamila Szałaj