Rolnicy mają dość! Żądają wypłaty pieniędzy za ekoschematy. ”Mamy problem z płynnością finansową”Canva
StoryEditorStawki ekoschematów

Rolnicy mają dość! Żądają wypłaty pieniędzy za ekoschematy. "Mamy problem z płynnością finansową"

02.01.2024., 08:27h
Rolnicy są już mocno zniecierpliwieni brakiem stawek i dopłat z ekoschematów. Apelują więc o jak najszybszą wypłatę pieniędzy z tego tytułu. Inaczej będą mieć problem z utrzymaniem płynności finansowej. - Wiele gospodarstw rolnych ma zaciągnięte kredyty. Eksperci ostrzegają, że ich kondycja finansowa może się jeszcze pogorszyć – alarmuje Lubelska Izba Rolnicza.

Rolnicy domagają się wypłaty dopłat z ekoschematów. Jest problem z płynnością finansową

Minęło już pół roku, odkąd rolnicy złożyli wniosek o dopłaty bezpośrednie, a ministerstwo rolnictwa wciąż nie określiło stawek ekoschematów. Nie wiadomo więc, ile środków otrzyma gospodarstwo, które zdecydowało się na te płatne praktyki. A że branża rolna pogrążona jest w największym od lat kryzysie, pieniądze są potrzebne rolnikom jak nigdy. Dlatego Lubelska Izba Rolnicza apeluje o pilne przyspieszenie wypłat dopłat do ekoschematów.

- Wiele gospodarstw rolnych ma zaciągnięte kredyty. Rolnicy od zawsze należeli do grupy, która starała się regulować należności na bieżąco. Teraz jednak mają oni problem z płynnością finansową, a eksperci ostrzegają, że kondycja finansowa ich gospodarstw może się jeszcze pogorszyć. W związku z trudną sytuacją ekonomiczną w rolnictwie zwracamy się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne podjęcie działań wpływających na przyśpieszenie prac mających na celu jak najszybsze wypłaty rolnikom środków finansowych z tzw. ekoschematów – zaznacza Lubelska Izba Rolnicza.

Jędrejek: zaliczki dopłat powinny być także do ekoschematów

Zdaniem prezesa Izby, Gustwa Jędrejka, w przyszłości wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich powinny także zawierać środki finansowe w ramach ekoschematów, zwłaszcza że prognozy dla rolnictwa na najbliższy rok nie napawają optymizmem.

- Wpływ na to ma trudna sytuacja na rynkach rolnych, import zbóż i rzepaku z Ukrainy, susza, trudne żniwa i drastyczny wzrost cen środków do produkcji rolnej. Biorąc to pod uwagę, możemy spodziewać się kolejnych lat kryzysowych w sektorze rolniczym w Polsce, które mogą okazać się trudne do odwrócenia – tłumaczy szef Lubelskiej Izby Rolniczej.

Wciąż nie ma stawek ekoschematów. Kiedy je poznamy?

Czy uda się jednak przyspieszyć wypłatę pieniędzy z ekoschematów? Jak na razie ARiMR wciąż liczy powierzchnię i liczbę zwierząt zadeklarowanych przez rolników w składanych wnioskach o ekoschematy.

- W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie kontrola administracyjna wniosków (uzupełniona o wyniki ewentualnej kontroli na miejscu w gospodarstwie), m.in. w zakresie warunków i wymogów otrzymania płatności z tytułu ekoschematów, co pozwoli na ustalenie powierzchni lub liczby zwierząt kwalifikujących się do przyznania wsparcia i będzie podstawą do określenia poszczególnych stawek – tłumaczy nam ARiMR.

Natomiast warto pamiętać, że ministerstwo rolnictwa uprzedziło 27 grudnia, że jeśli  powierzchnia lub liczba zwierząt kwalifikujących się do ekoschematów przekroczy dostępny limit, konieczna będzie zmiana wcześniej planowanych stawek.

image
Stawki ekoschematów

Stawki ekoschematów będą dużo niższe? ARiMR wyjaśnia

image
Ekoschematy

Jakie ekoschematy wybrał Rolnik NIEprofesjonalny? Czy na tym zarobi? [WIDEO]

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 13:38