Rolnicy nie dostaną dopłat do „Dobrostanu zwierząt”. Są karani za błędy w aplikacji ARiMRAndrzej Rutkowski
StoryEditorEkoschemat Dobrostan zwierząt

Rolnicy nie dostaną dopłat do „Dobrostanu zwierząt”. Są karani za błędy w aplikacji ARiMR

11.09.2024., 12:54h

ARiMR odmawia rolnikom przyznania płatności za ekoschemat „Dobrostan zwierząt” i nakłada na nich kary z powodu braku zgłoszeń w IRZplus. Hodowcy alarmują, że to nie ich wina, tylko błędów w systemie. Domagają się interwencji ministra rolnictwa.

ARiMR karze rolników, choć system IRZplus nie działał poprawnie

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego alarmuje, że ARiMR odmawia rolnikom dopłat za ekoschemat „Dobrostan zwierząt” i dodatkowo nakłada na nich kary z powodu rzekomego braku zgłoszeń przemieszczeń, urodzeń czy też innych zdarzeń rejestrowanych w systemie IRZ. Dlatego zwrócił się do ministra rolnictwa z wnioskiem o odstąpienie od nakładania sankcji na rolników, ponieważ nie wynikają one z ich winy, a są wynikiem błędów systemu teleinformatycznego.

– Należy jednak zwrócić uwagę, na fakt, iż brak odnotowania zdarzenia w systemie może wynikać, nie z błędu rolnika, ale z powodu nie działającego systemu IRZ – tłumaczy w piśmie do ministra rolnictwa Jacek Zarzecki, prezes PZHiPBM.

W związku ze zmianą prawa potrzebne było uruchomienie nowej aplikacji – IRZplus.  Ale po uruchomieniu pojawiły się problemy w działaniu i nowa wersja aplikacji IRZ nie spełniała, przez wiele miesięcy, oczekiwań i wymagań hodowców.

- System się zawieszał, dane były często nieprawidłowe i niewiarygodne, a zdarzenia trudno było zgłosić na czas, jak również zgłoszone dane „znikały” i pomimo wielokrotnych prób, nie zawsze udało się wypełnić odpowiednie zgłoszenie w terminie. Zwracali na to uwagę rolnicy, organizacje rolnicze, jak i samo Ministerstwo czy też ARiMR, który wielokrotnie na swojej stronie internetowej, od stycznia 2023 roku, informował o trwających pracach modernizacyjnych wynikających ze zmiany ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt - podkreśla prezes PZHiPBM.

Kiedy państwo członkowskie może nie nakładać kar na rolników?

Zarzecki przypomina też, że hodowcy już rok temu apelowali o zwolnienie z kar w przypadku braku możliwości dokonania zgłoszenia w IRZplus, jeśli aplikacja nie działa. Ministerstwo rolnictwa poinformowało wtedy, że wystąpiło do Głównego Lekarza Weterynarii z wnioskiem o uwzględnienie przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, podczas przeprowadzania kontroli na miejscu okoliczności związanych z przejściowymi utrudnieniami w działaniu aplikacji IRZplus.

Zdaniem Zarzeckiego w tej sytuacji można zastosować unijne przepisy, które mówią, że państwa członkowskie mogą nie nakładać kar, gdy:

  • niezgodność jest wynikiem działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności zgodnie z art. 3;
  • niezgodność jest wynikiem błędu właściwego organu lub innego organu, w przypadku gdy błąd nie mógł być w rozsądny sposób odkryty przez osobę, której dotyczy kara administracyjna;
  • dana osoba może dowieść, w sposób przekonujący właściwy organ, że nie jest winna niewypełnienia obowiązków, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, lub gdy właściwy organ w inny sposób stwierdzi, że dana osoba nie ponosi winy. W przypadku gdy niezgodność z warunkami przyznawania pomocy wynika z działania siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności zgodnie z art. 3 beneficjent zachowuje prawo do otrzymania pomocy.

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 01:52