Rolnicy poszkodowani w wyniku powodzi mogą mieć problem ze spełnieniem wymogów dotyczących dopłat bezpośrednich czy innych dotacji z Planu Strategicznego lub PROW. Mają też utrudniony dostęp do biur powiatowych ARiMR, bo albo nie mogą tam dojechać, albo biura są zamknięte.
ARiMR uzna siłę wyższą automatycznie. Nie obetnie rolnikowi dopłat
Dlatego ministerstwo rolnictwa chce uznać te obszary za objęte działaniem siły wyższej lub wystąpieniem nadzwyczajnych okoliczności. Wtedy rolnicy z tych terenów nie będą musieli składać do ARiMR żadnych oświadczeń, że wystąpiła u nich siła wyższa. ARiMR z góry uzna, że tak jest i nie obetnie rolnikowi dopłat, jeśli nie dopełni w terminie podjętych zobowiązań.
- Rolnicy, których gospodarstwa rolne znajdują się na obszarach określonych w tym rozporządzeniu będą zwolnieni ze składania do biur powiatowych ARiMR pisemnych oświadczeń o wystąpieniu nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej, co znacznie uprości postępowanie administracyjne i umożliwi przyznanie rolnikom wsparcia, nawet w sytuacji niespełnienia przez nich warunków i wymogów dla pomocy, o której mowa w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, w tym norm i wymogów w ramach warunkowości – wyjaśnia ministerstwo rolnictwa w uzasadnieniu do projektowanego rozporządzenia w tej sprawie.
Ministerstwo rolnictwa: rolnicy dotknięci powodzią zachowują prawo do dopłat
Prawo do otrzymania płatności zachowują rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym:
- ekoschematów obszarowych;
- płatności dotyczących dobrostanu zwierząt;
- przejściowego wsparcia krajowego;
- płatności ONW;
- płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych;
- płatności ekologicznych i zalesieniowych;
- za realizację norm i wymogów warunkowości.
- Wobec tych rolników nie będą stosowane kary za niespełnienie wymogów dotyczących przyznawania płatności, jak również za niespełnienie norm warunkowości - tłumaczy resort rolnictwa.
116 tys. gospodarstw bez konieczności składania oświadczeń do ARiMR
Zdaniem ministerstwa nowe przepisy poprawią sytuację finansową zalanych gospodarstw. Z konieczności składania oświadczeń o sile wyższej zwolnionych będzie ok. 116 tysięcy gospodarstw, w tym 60 tysięcy pobierających dopłaty z tytułu ONW.
Rolnicy zwolnieni ze składania oświadczeń o sile wyższej. Z których powiatów?
Ze składania oświadczeń o sile wyższej zwolnieni będą rolnicy:
1) w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski, ząbkowicki, dzierżoniowski, lubański i świdnicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
2) w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gmina Strzeleczki w powiecie krapkowickim; brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski
3) w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała
Przypominany też, że resort rolnictwa zawiesił kontrole rolników prowadzone przez ARiMR, PIORiN, KRUS i Inspekcję Weterynaryjną na obszarach dotkniętych powodzią w woj. opolskim, dolnośląskim i śląskim. Ale rolnicy muszą pamiętać, żeby dokumentować zdjęciami i filmami poniesione straty i najlepiej wykorzystywać funkcję geotagowania podczas robienia zdjęć.
Kamila Szałaj