Jakie ekoschematy wybrał Rolnik NIEprofesjonalny? Czy na tym zarobi? [WIDEO]Canva/Facebook/RolnikNIEprofesjonalny
StoryEditorEkoschematy

Jakie ekoschematy wybrał Rolnik NIEprofesjonalny? Czy na tym zarobi? [WIDEO]

15.12.2023., 18:26h
Rolnik NIEprofesjonalny przyznaje, że podchodzi ostrożnie do ekoschematów. Dlaczego? Jakie praktyki wybrał w tym roku? Czy na tym zarobi?

Od tego roku rolnicy otrzymują dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach. By wsparcie było wyższe, mogą dobrowolnie skorzystać z nowych form płatności – ekoschematów. Są to roczne, płatne praktyki, które mają przełożyć się na dochody rolnicze poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie, poprawę jakości plonów czy dobrostan zwierząt.

Z danych ARiMR wynika, że najczęściej wybieranymi ekoschematami były Rolnictwo węglowe, gdzie złożono 433 tys. wniosków oraz Dobrostan zwierząt z 94 tys. wniosków.

Rolnik NIEprofesjonalny o ekoschematach w swoim gospodarstwie

A jakie ekoschematy wybrał Rolnik NIEprofesjonalny? Jak sam przyznaje, w tym roku podszedł ostrożnie do tej kwestii i zdecydował się na praktyki, które nie wymagały od niego zmiany w sposobie produkcji.

- Wpisałem do wniosku tylko takie ekoschematy, które nie wymagały ode mnie zmiany w sposobie produkcji, m.in. uprawę bezorkową, czy wymieszanie obornika w przeciągu 12 godzin. Z bardziej egzotycznych ekoschematów, po jakie sięgnąłem, są ugory miododajne – tłumaczy Michał Nowacki, rolnik z woj. kujawsko-pomorskiego, znany jako Rolnik NIEprofesjonalny.

„Stawki ekoschematów będą o wiele niższe”

Nowacki, podobnie jak reszta rolników nie otrzymał jeszcze żadnych dopłat z tytułu ekoschematów. Zdaje sobie sprawę z tego, że stawki, które zaproponowało ministerstwo rolnictwa w rzeczywistości mogą być dużo niższe.

- Nie wymyślałem i nie zmieniałem płodozmianu pod poszczególne ekoschematy, żeby dostać parę złotych, bo tak naprawdę dopiero dowiemy się, jakie są stawki za poszczególne ekoschematy. Przecież zaproponowane przez ministerstwo stawki były orientacyjne. Niestety, mało kto zwracał uwagę na to, jaka jest pula hektarów do poszczególnego ekoschematu. Na przykład płatności na ugory miododajne przewidziano do 3000 ha. A już w połowie naboru samych wniosków było około 4,5 tysiąca. Jestem więc pewien, że stawki będą o wiele niższe – mówi Rolnik NIEprofesjonalny.

Jakie ekoschematy u Rolnika NIEprofesjonalnego w następnym roku?

Nowacki zaznacza, że w następnym naborze też wybierze ekoschematy, które nie będą wymagały zmian.

- Nie będę zmieniał produkcji, żeby wysiać na przykład więcej roślin bobowatych. Wiem jednak, że część rolników tak sobie produkcję zaplanowała, żeby jakieś tam dodatkowe pieniądze zgarnąć, chociażby za zróżnicowaną strukturę upraw – tłumaczy i dodaje, że ekoschematy to inny sposób na rozdanie pieniędzy, które w poprzednich naborach rolnik otrzymywał w ramach zazielenienia.

Co Rolnik NIEprofesjonalny zmieniłby w ekoschematach?

Michał Nowacki zaznacza, że brał udział w konsultacjach na etapie planowania ekoschematów. Ale postulaty jego i innych rolników nie zostały wzięte pod uwagę.

- Rolnicy dawali bardzo dużo pomysłów, szczególnie jeśli chodzi o dobrostan trzody chlewnej. Urzędnicy przytakiwali, że są to świetne pomysły i fajne do realizacji, a z kolejnej wersji WPR dowiedzieliśmy się, że praktycznie żadne nasze postulaty nie zostały uwzględnione – mówi Nowacki.

"Żeby naprawić ekoschematy, trzeba zacząć słuchać rolników"

Jego zdaniem ekoschematy są niesprawne, bo podczas ich projektowania nie wzięto pod uwagę zdania samych rolników. 

- Żeby naprawić ekoschematy, trzeba zacząć słuchać rolników. Wtedy dopiero można poprawić to, co zostało już wprowadzone. Obecna forma ekoschematów jest po prostu słaba – ocenia rolnik.

image
Ekspert nawozowy radzi

Kupować nawozy teraz, czy czekać? Jakie będą ceny nawozów w 2024 roku?

image
Lista pilnych zadań dla ministra

Czego rolnicy oczekują od nowego ministra rolnictwa? [WIDEO]

Kamila Szałaj, Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 05:47