Rolniku, chcesz wyższe dopłaty do materiału siewnego? Musisz wycofać stary wniosekarch.
StoryEditorZamieszanie z dopłatami do materiału siewnego

Rolniku, chcesz wyższe dopłaty do materiału siewnego? Musisz wycofać stary wniosek

23.06.2023., 19:08h
UWAGA! Rolnicy, którzy chcą otrzymać wyższe dopłaty do materiału, a złożyli wniosek w trwającym naborze, MUSZĄ ten wniosek wycofać. Poinformowała o tym ARiMR.

ARiMR: będą wyższe dopłaty do materiału siewnego

ARiMR poinformowała oficjalnie, że zaplanowane zostało uruchomienie wyższych dopłat do materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany dla rolników. Ale żeby je otrzymać rolnik, który złożył wniosek w trwającym naborze musi go wycofać. A przypomnijmy, że obecny nabór trwa tylko do 25 czerwca.

Kto będzie mógł ubiegać się o wyższe dopłaty do materiału siewnego?

Jak informuje ARiMR, z takiego wsparcia będzie mógł skorzystać rolnik, który m.in.:

  • złożył w 2023 r. wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich;
  • nie ubiegał się jeszcze w tym roku o dopłatę do materiału siewnego (a jeżeli w trwającym od  25 maja 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać);
  • między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r  nabył materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany następujących gatunków roślin uprawnych:
    • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
    • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
    • ziemniak.

Dopłaty do materiału siewnego: co dołączyć do wniosku?

Potwierdzenie zakupu materiału siewnego stanowi faktura VAT lub jej duplikat. Na dokumencie takim muszą się znaleźć: data sprzedaży lub wydania z magazynu, nazwa gatunku i odmiany rośliny uprawnej, kategoria lub stopień kwalifikacji i numer partii.

Jakie stawki dopłat do materiału siewnego?

Wysokość pomocy będzie obliczana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku powierzchni gruntów ornych nie większej niż 50 ha obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon.

Stawki dopłat:

  • 200 zł/ha gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi;
  • 300 zł/ha gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi (z wyłączeniem soi);
  • 500 zł/ha gruntów ornych obsianych soją;
  • 1200 zł/ha gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Budżet na taką pomoc wynosi 210 mln zł. Gdy kwota z wniosków o pomoc przekroczy ten limit, będzie zastosowany współczynnik korygujący.

Wnioski będą przyjmowane do 14 sierpnia 2023 r. Termin rozpoczęcia naboru zostanie podany w osobnym komunikacie. Będzie to możliwe dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej.

Część rolników już wcześniej chciała wycofać wniosek o dopłaty do materiału siewnego

Przypomnijmy, że zamieszanie z wyższymi dopłatami do materiału siewnego trwa od tygodnia. Okazało się, że w rozporządzeniu jest zapis wskazujący, że o nowe wsparcie mogą wystąpić tylko ci rolnicy, którzy nie złożyli w tym roku wniosku o dopłaty do materiału siewnego (zakupionego między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r.). Część rolników zaczęła więc zastanawiać się, czy nie wycofać złożonego już wniosku, skoro w nowym naborze stawki będą dużo wyższe.

Jednak wczoraj minister rolnictwa Robert Telus zapewnił, że skoro przepisy wykluczają ze wsparcia rolników, którzy już złożyli wnioski, to zostaną usunięte.

-  Ja zaraz to sprawdzę. Jeżeli jest taki zapis, zaraz go zniesiemy. Oczywiście, ci rolnicy, którzy składają w tej chwili wnioski będą mogli złożyć poprawkę do tych wniosków, żeby dostać większe dopłaty. Bez dwóch zdań – poinformował wczoraj na konferencji prasowej minister rolnictwa.

W efekcie tej deklaracji ARiMR oświadczyła, że jeżeli w trwającym od  25 maja 2023 r. złożył wniosek o pomoc, musi go wycofać.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 10:32