
Pomoc dla pszczelarzy – na co?
Od 1 kwietnia rusza nabór wniosków o pomoc dla pszczelarzy. Pieniądze z budżetu państwa będą przyznawane na wsparcie przezimowanych rodzin pszczelich. Dopłaty mają charakter de minimis.
Jaka stawka dopłat do przezimowanych rodzin pszczelich 2025?
W tym roku, podobnie jak rok temu, stawka dopłat z budżetu państwa do przezimowanych rodzin pszczelich wynosi 50 zł. Łącznie na te dopłaty przeznaczono 80 mln zł. Jeśli zainteresowanie będzie bardzo duże i spowoduje przekroczenie puli środków, zostanie zastosowany współczynnik korygujący.
Przeczytaj także: Ile rolnik musi sprzedać mleka, żeby kupić kosiarkę i nawozy? [ANALIZA 2010-2025]
Kto może się ubiegać o dotacje?
Pomoc de minimis do przezimowanych rodzin pszczelich dedykowana jest pszczelarzom, którzy są wpisani do ewidencji producentów i prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół, a owady w ich pasiece są wpisane do rejestru weterynaryjnego.
Przeczytaj także: Dopłaty bezpośrednie 2025: za co rolnik dostanie więcej pieniędzy, a za co mniej? [STAWKI]
Gdzie i kiedy składać wnioski o pomoc de minimis do pszczół?
Dopłaty na utrzymanie pszczół w okresie bezpożytkowym obsługiwane są przez ARiMR. Wnioski należy składać w biurach powiatowych Agencji osobiście, wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową albo zdalnie przy użyciu platformy ePUAP lub usługi mObywatel. Do wniosku należy dołączyć wydane w 2025 r. zaświadczenie powiatowego lekarza weterynarii o liczbie pni pszczelich i oświadczenie o korzystaniu z pomocy de minimis. Nabór dokumentów trwa od początku kwietnia do końca maja 2025.
źródło: ARiMR
Zuzanna Ćwiklińska
fot. pixabay