Refundacja składki ubezpieczeniowej przysługuje także za ochronę świń przed ASFDominika Stancelewska
StoryEditorpieniądze dla rolnika

Ruszył nabór na dopłaty do zwierząt. Gdzie i do kiedy wnioski?

29.01.2025., 17:00h

Od 27 stycznia do 28 lutego br. Agencja prowadzić będzie nabór wniosków o dofinansowanie składki ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od chorób zakaźnych. Na 70-procentową refundację mogą liczyć rolnicy, którzy ubezpieczyli zwierzęta nie wcześniej niż 1 stycznia ub.r. Oferta ciekawa, trzeba jednak mieć polisę, a z tym jest już gorzej.

Z jakiej puli rolnicy otrzymają pieniądze?

Dofinansowanie jest przyznawane w ramach działania „Zarządzanie ryzykiem” z PS dla WPR 2023–2027. Dopłaty są przewidziane do ubezpieczenia świń, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu. Lista chorób zakaźnych objęta wsparciem jest szeroka – podajemy ją w ramce. Wystarczy, że rolnik ubezpieczył zwierzęta od jednego z wymienionych ryzyk. Aby dopłata się należała, polisa musi obejmować jednak odpowiednią liczbę zwierząt. W przypadku świń musi być to minimum 14, w przypadku bydła, owiec, kóz i koni – minimum 4, natomiast w przypadku rzeźnych gęsi, kaczek, indyków, perlic oraz drobiu nieśnego – 1000.

Przypomnijmy, że do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od chorób nie ma dopłaty z bud­żetu państwa. Dopłata przysługuje jedynie wtedy, gdy rolnik ubezpieczy zwierzęta od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę oraz w wyniku uboju z konieczności. Aczkolwiek, zgodnie z wytycznymi, rolnik występujący o tę refundację musi oświadczyć, że nie ma przyznanych na podstawie odrębnych przepisów dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia chorób.

Choroby zakaźne objęte dotacją:

Choroby, na których ubezpieczenie przysługuje dofinansowanie: pryszczyca, klasyczny pomór świń, afrykański pomor świń, wysoce zjadliwa grypa ptaków, afrykański pomór koni, księgosusz, pomór małych przeżuwaczy, choroba pęcherzykowa świń, choroba niebieskiego języka, ospa owiec lub kóz, gorączka doliny Rift, choroba guzowata skóry bydła, pęcherzykowe zapalenie jamy ustnej, wenezuelskie wirusowe zapalenia mózgu i rdzenia koni, choroba krwotoczna zwierzyny płowej, zaraza płucna bydła, rzekomy pomór drobiu, gruźlica bydła, bruceloza, wąglik, wścieklizna, bąblowica, przenośna gąbczasta encefalopatia, kampylobakterioza, listerioza, salmonelloza odzwierzęca, włośnica, szczep E. coli wytwarzający werotoksynę, zakaźne zapalenia nosa i tchawicy bydła/otrętu bydła, wirusowa biegunka bydła, choroba mętwikowa bydła, zaraza rzęsistkowa bydła, enzootyczna białaczka bydła, gorączka Q i paratuberkuloza.

Rolniku, chcesz złożyć wniosek? Spiesz się z ubezpieczeniem

Uwaga: rolnicy, którzy nie ubezpieczyli zwierząt z dniem rozpoczęcia naboru, mogą to jeszcze zrobić i złożyć wniosek o dopłatę. Muszą jednak pamiętać, że w momencie złożenia wniosku powinni mieć w pełni uiszczoną składkę wynikającą z umowy ubezpieczenia. Gdy składka jest rozłożona na raty, trzeba zapłacić wszystkie raty z terminem płatności przypadającym do dnia złożenia wniosku. Wniosek o przyznanie pomocy może obejmować kilka umów ubezpieczenia. Kopia umowy ubezpieczenia lub kopia polisy ubezpieczenia oraz dowód zapłaty składek są obowiązkowymi dokumentami, które muszą zostać dołączone na etapie składania wniosku.

Choć firm ubezpieczeniowych mających w swoim portfelu ubezpieczenia rolne jest na polskim rynku wiele, takich oferujących ubezpieczenie wszystkich zwierząt, których dotyczą dopłaty od chorób zakaźnych z „Zarządzania ryzykiem”, jest jak na lekarstwo. Wydaje się, że na ten czas taką polisę można kupić jedynie w AGRO Ubezpieczenia. Jak wyjaśnia „Tygodnikowi” Departament Ubezpieczeń Rolnych tej firmy, w przypadku ubezpieczenia zwierząt od ryzyka chorób zakaźnych ma zastosowanie 30-dniowy okres karencji. Warunkiem wypłaty odszkodowania z tytułu wystąpienia chorób zakaźnych jest ponadto potwierdzenie wystąpienia ogniska przez powiatowego lekarza weterynarii.

Jak wyjaśniono „Tygodnikowi”, PZU pracuje natomiast nad tym, aby można było u nich ubezpieczyć z dopłatą w ramach „Zarządzania ryzykiem” z Planu Strategicznego dla WPR 2023–2027 drób w tuczu od salmonelli. PZU jest w trakcie przygotowywania dokumentacji ubezpieczeniowej. Oznacza to, że w tej firmie, korzystając z 70-procentowej dopłaty będzie można ubezpieczyć jedynie drób i tylko od salmonelli.

Kiedy wypłata odszkodowania?

Rozważając przystąpienie do tego wsparcia, trzeba mieć też na uwadze, że będzie się ono należało, jeśli w umowie ubezpieczenia znajdzie się zapis o tym, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia szkód powyżej 20% produkcji. Straty liczy się w stosunku do wartości średniej rocznej produkcji albo średniego rocznego dochodu uzyskanego na podstawie danych rachunkowych lub innych dokumentów. Jeśli natomiast rolnik nie utrzymywał zwierząt w okresie trzech kolejnych lat przed zawarciem umowy ubezpieczenia, straty liczy się w stosunku do produkcji zwierząt.

Wartość produkcji jest ustalana jako kwota stanowiąca iloczyn liczby sztuk zgłoszonych do IRZ, średniej ceny skupu (wg GUS) oraz średniej masy ciała zwierzęcia, a w przypadku drobiu nieśnego – średniej rocznej liczby jaj od jednej sztuki. Średnie masy ciała są określone w rozporządzeniu regulującym przyznanie pomocy i są zróżnicowane ze względu na gatunki oraz grupy wiekowe zwierząt.

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii z 14 stycznia br., na terenie Polski w 2024 roku stwierdzono:

  • 44 ogniska afrykańskiego pomoru (ASF) świń – w ogniskach znajdowało się 27 396 świń;

  • 50 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu – łączna liczba drobiu w ogniskach wyniosła 3 232 086 ptaków;

  • 7 ognisk choroby niebieskiego języka (BT) serotyp 3 u bydła, z tego 5 ognisk w województwie dolnośląskim oraz 2 w Zachodniopomorskiem.

Magdalena Szymańska

fot. Dominika Stancelewska

Warszawa
-2°C
Słonecznie
wi_00
pon.
wi_00
-1°C
-10°C
wt.
wi_00
1°C
-5°C
śr.
wi_00
3°C
-5°C
czw.
wi_00
3°C
-7°C
pt.
wi_00
4°C
-5°C
17. luty 2025 12:58