Ugorowanie za dopłaty?
Minister rolnictwa Czesław Siekierski wystąpił do KE o uproszczenia w ekoschematach i normach GAEC. Domaga się, by ugorowanie było dobrowolnym ekoschematem, a nie obligatoryjnym wymogiem, jak jest obecnie. Rolnicy, którzy zdecydowaliby się na ugorowanie, otrzymaliby za to dopłaty.
- Minister Siekierski wystąpił o zmianę przepisów, żeby trwale odstąpić od obowiązku ugorowania, a zamiast tego wprowadzić możliwość uzyskania wsparcia przez rolników w ramach ekoschematów – poinformowała Joanna Czapla, Dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w ministerstwie rolnictwa.
Zmiany w GAEC 6 i 7
Polska wnioskuje do KE także o złagodzenie norm dotyczących zmianowania oraz o inny okres utrzymania okrywy gleby w przypadku zbóż i rzepaku (od zbiorów do 15 października). Ma nie być m.in. obowiązku prowadzenia co najmniej 3 różnych upraw na gruntach ornych, gdzie uprawa główna nie mogła zajmować więcej niż 65% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogły zajmować więcej niż 90% gruntów ornych. Poza tym ma być dodatkowy termin utrzymania okrywy glebowej i wyłączenie z wymogów uprawy późno zbierane z pola, po których nie ma możliwości zastosowania działań ochronnych. Chodzi m.in. o kukurydzę, buraki i ziemniaki. Więcej na temat zmian w GAEC 6 i 7 przeczytasz TUTAJ.
Okrywa glebowa tylko na obszarach erozyjnych?
Ministerstwo rolnictwa wnioskuje też o to, by pokrywa glebowa była obowiązkowa tylko na obszarach erozyjnych, czyli głównie na obszarach górskich i podgórskich.
- Tak żeby nie było tego obowiązku na poziomie całego kraju – tłumaczyła Czapla.
Gospodarstwa do 10 ha zwolnione z GAEC i brak kar
Resort rolnictwa chce także, aby rolnicy do 10 ha byli zwolnieni z obowiązku wypełniania norm warunkowości GAEC.
Poza tym ministerstwo popiera inicjatywę komisarza Janusza Wojciechowskiego, by w tym roku nie karać rolników za niespełnienie norm GAEC 6,7 i 8.
Uproszczenia w ekoschematach i GAEC
Przypomnijmy. Kilka uproszczeń w zakresie wymagań związanych m.in. z Zielonym Ładem już udało się wprowadzić w życie. Przede wszystkim w tym roku zamiast ugorowania 4 proc. gruntów ornych w 2024 r. rolnicy będą mogli siać rośliny bobowate i międzyplony (m.in. wsiewki, międzyplony ścierniskowe, międzyplony ozime), ale bez stosowania środków ochrony roślin. Wyższe będą też stawki ONW górskie. Poza tym zmniejszona ma być obsadę zwierząt w rolnictwie ekologicznym. Wprowadzono także oświadczenia zamiast zdjęć geotagowanych.
Kamila Szałaj